Борба С Вредителите По Растенията !

489
143
Дойде време за аутдора, ще трябва да приготвим нещо против вредители , направих темата с цел всеки да сподели как действа , но ще държа да се дават рецепти за био борба.
Ще постна някой рецепти, малко копи пейст от друг сайт, вярвам че информацията би била полезна на много хора!

489
143
Разтвор от пепел и сапун
100 грама/литър

48 ч
Разтвор от пепел и сапун, който може да използвате и в стаята. Изпитано средство за борба срещу акари, листни въшки и трипс – 1/2 чаша пепел се залива с 1 л вряла вода, кисне се 2 денонощия и се прецежда. Преди употреба се добавя 4 г сапун, предварително разтворен във вода.
акари, листни въшки, трипс

489
143
Лук (водна настойка)
15 грама/литър

8 ч
Водна настойка 200 гр. люспи на 10 л.вода, за 12-15 часа. Трикратно напръскване през 5 дни. Срещу птици нападащи плодовете-разрязани луковици в короните на дърветата или редовете(ягоди)

листни въшки, паяжинообразуващи а

489
143
Люти чушки
50 грама/литър

48 ч
(срещу листни въшки, бълхи, гъсеници и голи охлюви). 1 kg пресни или 0,5 kg сухи чушки се варят нарязани за 1 час в 10 литра вода. Престояват два дни и се прецеждат. 150 ml от течността се поставя в 10 литра вода и се добавя 50 ml течен сапун.
бълхи, гъсеници, голи охлюви, листни въшки

Равнец
80 грама/литър

48 ч
800 гр. суха маса (цвят, стебла и/или листа) се надробява, запарва се с вряла вода за 30-40 мин.(или се вари), долива се до 10 л вода и се кисне 36-48 часа.
акари, бълхи, листни въшки, трипс

Глухарче
50 грама/литър

2 ч

50 гр. свежи корени или листа се заливат с 1 л. леко затоплена вода за 1-2 часа. Първо пръскане при разтваряне на пъпките, второто след цъфтежа, следващите през 15 дни.
акари, бълхи, листни въшки

Конски лапад
100 грама/литър

1 ден
Настойка за 1 ден, 1 кг на 10 л.
акари, листни въшки

Кукуряк
100 грама/литър

48 ч
Настойка 1 кг (корени, стебла) на 10 л вода.
акари, листни въшки, трипс

489
143
Коприва
400 грама/литър

30 мин.
Коприва 4кг се вари в 10 литра вода-30-40 минути.прецежда се и се разрежда 1 към 2 с вода,и се пръска,като изстине хубаво-може да се сложи вътре и смачкан чесън.

Пипер лютив
1 кг пресни или 0,5 кг сухи чушки се разрязват на две и се варят 1 час в 10 л. вода в затворен съд(или настойка). След това се оставят 2 дни, намачкват и прецеждат. 125 мл с 10 л. вода и 40 гр. сапун.

листни въшки, бълхи, гъсеници и голи охлюви

Татул
40 грама/литър

2 ч
(за зелето и цвеклото при листни въшки). 400 g изсушена листна маса и стъбла киснат в 10 литра вода за 1-2 часа.
листни въшки

Тютюн

400 гр.ситно наряазана маса в 10 л. вода за 2 дни. Прецежда се и още 10 л. вода и 80 мл. сапун.

листни въшки, бълхи, трипсове, листозавивачки, зелев молец, рапична и вишнева оси.

Елша
200 грама/литър

24 ч
"Прилага се срещу листни въшки и акари по карамфил, шипка, ябълка и други.Използва се настойка от 1 kg сухи или 2 kg свежи листа, накиснати за 24 часа в 10 1 вода.Може да се приготви и отвара, като след 12-часово киснене получената настойка се вари в продължение на 30-40 минути. Гъсениците на гьботворката не се хранят с листата на дъба, ако са напръскани с настойка от елша. Старо народно средство за унищожаване на поповото прасе е заравянето в почвата на клонки от елша.
акари, листни въшки

Сода и кисело мляко
Разствор от вода,сода бикарбонат,кисело мляко/айран/ и малко веро. Една машина 10 л.

гниеме и мана по доматите

отварата на вещицата
"отварата на вещицата" от книгата на Линда Удроу; съдържа коприва, черен оман и полски хвощ. Когато ми трябва спешно, правя чай от трите и после разреждам с вода. Когато не бързам, ги накисвам в туба с вода - за неопределено време. Прецеждам си в пръскачката около литър и до десет литра разреждам с вода. Ползва се като листен тор, против въшки, оправи ми прасковата (имаше къдравост), сега лекувам две череши от някакви ръждиви петънца, още не знам дали помага.

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
Само да споделя, че етерични масла от пачули, лавандула, мащерка, сандалаво дърво, чаено дърво, маточина, мента, мащерка, малини, нийм , портокал, мандарина съм ползвал и са изключително ефикасни против вредители, а някой и против гъбни и бактериални заболявания.
Имам бурканче с лавандула на прозореца да гони комарите, а и мирише много приятно в стаята. (невероятни ароматизатори) Бъркам си концентрираните етерични масла с някое базистно, защото повече от етеричните масла направо могат да ви изгорят кожата, толкова са силни. С това забърканото етерично масло+базисното го ползвам като мехлем за някой болежки, пъпки (такива с косъм които е тръгнал да расте на вътре), като репелент против комари, като слънцезащитен крем, защото някой имат УВ фактор, някой етерични масла ги ползвам с лечебна цел - инхалация по най-лесният начин като капна 1-2 капки на парченце салфетка или тоалетна хартия и ги държа на няколко см от носа си.(пример етеричното масло от мащерка ще ви помогне против грип, ще ви отпуши носа, но страничният му ефект е че ще ви тонизира и възбуди - ебаси афродизиака е това етерично масло от мащерка, а реално си капнал 2 капки на парченце хартия). Включително последната половин година ползвам етерични масла за да чистя в нас. Слагам по няколко капки етерично масло от чаено дърво и етерично масло от портокал в кофата/лигена с няколко литра вода, хем чистят добре, хем мирише много добре. В същото време са безвредни за хората. Вярно едно шишенце 20 мл е 4-5 лева от аптеката, но съм изключително доволен от ефекта. В силата на етеричното масло от портокал/ мандарина се убедих, направо топи някой вредители - Витамин C е киселина !!! Против вредители слагам по 1-2 капки на 1 литър вода и пръскам, но не действа против всички. Определени билки за определени вредители.

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
Понякога и само стръкче от билките е достатъчно за да прогони вредители. Примерно стръкове лавандула, но стръковете трябва през интервал от време да се подменят, защото спират да миришат така силно. Тествал съм го и индор, държах саксии с билки при китките, хем гонеха вредители, хем бустваха растенията.
Миналата година пеперуда много хищно ми нападна зелето, направо реши да го изпасва. Взех няколко колтука домат и просто ги поставих около зелето, всичките мухи изчезнаха и след това не искаха и да се върнат. При някой вредители решат ли, че колонията е неуспешна спират да се размножават там и си намират нов район.

Ina

5,214
313
Здравейте,искам да ви покажа нагледно малък стълбопробивач(или както му е името,но е това,което върви отвътре в стъблата).Това е малко,розово червейче(майка му не знам какво представлява),което се движи в кухината на стъблата и съсипва цели клони,дори растения.Там ,където имате преждевременно изсъхнал клон като го резнете може да забележите малки дупчици,а често и самото розово червейче е там,където е надуто,понякога ги прерязвам даже.Ако можете затваряйте си или си замазвайте отрязаните места.По-дребно е от гъсеница.Изпълзя от едно пакетче с изсъхнали такива главици,явно и те от това са били изсъхнали.....Впрочем тук коментираме с един колега внимавайте когато сушите аутдора в близост до индора,гъсенички се пускат и отиват да живеят там!:)И при мен от пакета изпълзяха някои,но нямам индор:)

623
243
Здравейте,искам да ви покажа нагледно малък стълбопробивач(или както му е името,но е това,което върви отвътре в стъблата).Това е малко,розово червейче(майка му не знам какво представлява),което се движи в кухината на стъблата и съсипва цели клони,дори растения.Там ,където имате преждевременно изсъхнал клон като го резнете може да забележите малки дупчици,а често и самото розово червейче е там,където е надуто,понякога ги прерязвам даже.Ако можете затваряйте си или си замазвайте отрязаните места.По-дребно е от гъсеница.Изпълзя от едно пакетче с изсъхнали такива главици,явно и те от това са били изсъхнали.....Впрочем тук коментираме с един колега внимавайте когато сушите аутдора в близост до индора,гъсенички се пускат и отиват да живеят там!:)И при мен от пакета изпълзяха някои,но нямам индор:)
Ето как би трябвало да изглежда в самото начало. Аз тогава третирах с препарати и за радост нямах проблеми след това.
Майката е нощна пеперуда.

Ina

5,214
313
Да,наи-добре да се третира превантивно от рано,както и за маните и тези гъбички и болести.Изобшщо много трябва да с е преглеждат през цялото време.,защото отрано като се действа е много по-удобно и успешно.

Latest Cannabis Seeds

Strawberry Sorbet
Sold out

Strawberry Sorbet

DNA Genetics
Heirloom Swiss Sativa x Sorbet
6
Feminized
Limited
$85.00
Sorbet Stash
Sold out