Втори Гроу - Първи Фото - Моля За Съвети

118
43
Здравейте,
Както писах в първата ми тема, планирам да направя втори гроу, но този път с фотопериодични.
Харесал съм едно медицинско и едно сатива на Seedman.
LED COB 300W панел китайче – отгледа успешно две аутото от-до.
Бокс – 46х65х128см
Саксии – 2х25л текст пот
Почва – бедна, купешка – надявам се един пакет 50л (30лв) да стигне за двата пот-а – бих си направил сам, но може би за следващия гроу...
Торове – Имам останали 2 почти пълни на General Organics - Bio Thrive Grow & Bio Thrive Bloom, но мисля да пробвам и някои от нещата на Better Organix.
Тук може да помоля first да даде съвет кое да взема (примерно Root Better, K+Amino, Nano Breath) може би и Bio Hydrate, но почват да се трупат паричките. И се чудя тези на General Organix да ги ползвам ли изобщо в комбинация с Better Organix или да се изръся повечко и всичко да е на Better…
Искам качествен добив и затова исках да пробвам Better Organix…

Имам няколко питания
- Мога ли да сложа семките от салфетка директно в големите потове и в бокса под LED-а, че пресаждането ме притеснява – автоматите така ги отгледах, но при фототата почти всички правят по 1-2 пресаждания докато стигнат до финалните саксии
- Мога да усвоя още около 20см височина, но с доста работа по бокса, което ще ми забави проекта – може ли да го оставя на 128см – едното пише, че е ниско, но с тежки глави, другото не знам, но май е малко по-високо...
- Целта ми е ниски растения с възможно най-много главуни :) - какви техники препоръчвате за този малък бокс – мисля да топирам примерно 2-3 пъти + или мрежа или LST примерно с въженца към страниците на бокса, но ако смятате, че е излишно може и само топирането да остане?
Спирам дотук, че стана мн дълъг текст...

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
Здравейте,
Както писах в първата ми тема, планирам да направя втори гроу, но този път с фотопериодични.
Харесал съм едно медицинско и едно сатива на Seedman.
LED COB 300W панел китайче – отгледа успешно две аутото от-до.
Бокс – 46х65х128см
Саксии – 2х25л текст пот
Почва – бедна, купешка – надявам се един пакет 50л (30лв) да стигне за двата пот-а – бих си направил сам, но може би за следващия гроу...
Торове – Имам останали 2 почти пълни на General Organics - Bio Thrive Grow & Bio Thrive Bloom, но мисля да пробвам и някои от нещата на Better Organix.
Тук може да помоля first да даде съвет кое да взема (примерно Root Better, K+Amino, Nano Breath) може би и Bio Hydrate, но почват да се трупат паричките. И се чудя тези на General Organix да ги ползвам ли изобщо в комбинация с Better Organix или да се изръся повечко и всичко да е на Better…
Искам качествен добив и затова исках да пробвам Better Organix…

Имам няколко питания
- Мога ли да сложа семките от салфетка директно в големите потове и в бокса под LED-а, че пресаждането ме притеснява – автоматите така ги отгледах, но при фототата почти всички правят по 1-2 пресаждания докато стигнат до финалните саксии
- Мога да усвоя още около 20см височина, но с доста работа по бокса, което ще ми забави проекта – може ли да го оставя на 128см – едното пише, че е ниско, но с тежки глави, другото не знам, но май е малко по-високо...
- Целта ми е ниски растения с възможно най-много главуни :) - какви техники препоръчвате за този малък бокс – мисля да топирам примерно 2-3 пъти + или мрежа или LST примерно с въженца към страниците на бокса, но ако смятате, че е излишно може и само топирането да остане?
Спирам дотук, че стана мн дълъг текст...
Бокса ако го направиш по-висок ще е по-добре. Някой сативи се издължават много. На някои сативи им се отразява добре топирането и манипулациите, но някои обичат да са като "борче" без да ги закачаш. Уцели ли висок фенотип трудно ще ги удържиш в бокса. Също така двете саксии ще ти глътнат повече от 50 литра почва след като полееш почвата се сляга и така ще остане празно пространство което няма да си запълнил с почва. За тези пари, по-добре си забъркай сам почвата и ще направиш много по-добра почва. (Най-лесният почвен микс е чернозем + чкч + кокос). Можеш да стартираш китките в този бокс и ако видиш, че няма да ти стигне мястото да го разшириш. Топирай ги веднъж с къса вегетация и ги пускаш рано да цъфтят, мрежи и други неща много ще те забавят.

С RootBetter се заразява само веднъж и ще имаш за много гролове. Аз слагам от него трохички по корена на кълна, или при пресаждане (но вече рядко пресаждам без RootBetter) или ако е голямо растението слагам 1 грам на 1 литър престояла вода. Това се дава еднократно, реално на теб ще ти стигне и 1 грам и ще имаш за много гролове. Също така след това можеш да си ползваш отново почвата или като обереш растенията да им изплакнеш корена в кофа с престояла вода. Ще ти хареса много и ще искаш да го сложиш и на други растения в това съм сигурен. Симбиозата между гъби и висши растения увеличава растежа на растенията, добива, укрепва растителната имунна система и устойчивостта на стрес на растенията. Микоризата ще ти е като един "генератор" на фосфати в почвата и в същото време ще те пази от вредни патогени.

K+amino съдържа също микроорганизми, но други щамове които ги няма в RootBetter. Щамове които ще действат като "генератори" на азот и калии за растението. K+AMINO съдържа фитохормони, ензими и витамини в естествена форма и от съществено значение за доброто здраве на растенията / почвата. Но к+аминот е хубаво да се спре 4-та седмица от цъфтежа, защото иначе забавя цъфтежа, но за сметка на това спомага за натрупването на смоли в растението, а и не позволява на thc и cbd да се преобразуват в cbn.

От Nano Breath ще останеш много доволен, защото дава на растението Cal,Mag, Fe и Co2. Като ако ползваш бактерии Co2 буста ще е още по-голям. Наното се дава през 25 дни и направо растенията откачат от него. Co2 буста прави растенията по-издържливи.
Bio Hydrate е друго нещо което ще ти е от голяма полза, защото кара растението да усвоява с 1/3 повече хранителните вещества и също дава издържливост на растенията.

Ако питаш мен ползвай това което си купил на General Organic, защото така или иначе си ги купил и отворил, но вземи допълнително и BetterOrganix. General Organic съм ги ползвал, Bio Thrive Grow и Bio Thrive Bloom, са им слаби сами по себе си. Ако можеш вземи допълнително Bio Veg или Bio-iNitiate на BetterOrganix, като допълнителна храна към тях.

Да, можеш да сложиш семките директно от салфетките в крайната саксия. Пускай семките, топирай растенията веднъж и ги пускай да цъфтят, а ако не ти стигне височината ще го мислиш, но до тогава има време, а и ти ще вдигаш светлината постепенно и няма да им разрешаваш да се издължават.

Успех с проекта.

118
43
Бокса ако го направиш по-висок ще е по-добре. Някой сативи се издължават много. На някои сативи им се отразява добре топирането и манипулациите, но някои обичат да са като "борче" без да ги закачаш. Уцели ли висок фенотип трудно ще ги удържиш в бокса. Също така двете саксии ще ти глътнат повече от 50 литра почва след като полееш почвата се сляга и така ще остане празно пространство което няма да си запълнил с почва. За тези пари, по-добре си забъркай сам почвата и ще направиш много по-добра почва. (Най-лесният почвен микс е чернозем + чкч + кокос). Можеш да стартираш китките в този бокс и ако видиш, че няма да ти стигне мястото да го разшириш. Топирай ги веднъж с къса вегетация и ги пускаш рано да цъфтят, мрежи и други неща много ще те забавят.

С RootBetter се заразява само веднъж и ще имаш за много гролове. Аз слагам от него трохички по корена на кълна, или при пресаждане (но вече рядко пресаждам без RootBetter) или ако е голямо растението слагам 1 грам на 1 литър престояла вода. Това се дава еднократно, реално на теб ще ти стигне и 1 грам и ще имаш за много гролове. Също така след това можеш да си ползваш отново почвата или като обереш растенията да им изплакнеш корена в кофа с престояла вода. Ще ти хареса много и ще искаш да го сложиш и на други растения в това съм сигурен. Симбиозата между гъби и висши растения увеличава растежа на растенията, добива, укрепва растителната имунна система и устойчивостта на стрес на растенията. Микоризата ще ти е като един "генератор" на фосфати в почвата и в същото време ще те пази от вредни патогени.

K+amino съдържа също микроорганизми, но други щамове които ги няма в RootBetter. Щамове които ще действат като "генератори" на азот и калии за растението. K+AMINO съдържа фитохормони, ензими и витамини в естествена форма и от съществено значение за доброто здраве на растенията / почвата. Но к+аминот е хубаво да се спре 4-та седмица от цъфтежа, защото иначе забавя цъфтежа, но за сметка на това спомага за натрупването на смоли в растението, а и не позволява на thc и cbd да се преобразуват в cbn.

От Nano Breath ще останеш много доволен, защото дава на растението Cal,Mag, Fe и Co2. Като ако ползваш бактерии Co2 буста ще е още по-голям. Наното се дава през 25 дни и направо растенията откачат от него. Co2 буста прави растенията по-издържливи.
Bio Hydrate е друго нещо което ще ти е от голяма полза, защото кара растението да усвоява с 1/3 повече хранителните вещества и също дава издържливост на растенията.

Ако питаш мен ползвай това което си купил на General Organic, защото така или иначе си ги купил и отворил, но вземи допълнително и BetterOrganix. General Organic съм ги ползвал, Bio Thrive Grow и Bio Thrive Bloom, са им слаби сами по себе си. Ако можеш вземи допълнително Bio Veg или Bio-iNitiate на BetterOrganix, като допълнителна храна към тях.

Да, можеш да сложиш семките директно от салфетките в крайната саксия. Пускай семките, топирай растенията веднъж и ги пускай да цъфтят, а ако не ти стигне височината ще го мислиш, но до тогава има време, а и ти ще вдигаш светлината постепенно и няма да им разрешаваш да се издължават.

Успех с проекта.
Благодаря за съветите и отделеното време. Адмирации за супер детайлния отговор.
First is THE First :)

Здрасти, тигър! Качи снимки на бокса и дсвай ъпдейти по-често за да следим. Интересува ме ЛЕД лампата и аз ще си купувам 300вата лед кви пари е твоята? Моята ще е около 750лв
Успех с гроуа!

118
43
Така, май ще има някъв лев за торове.
Чудя се за саксиите - според вас колко литра да са предвид малкия бокс и препоръката на фърст да направя едно топиране и да ги пусна в цъфтеж по-рано?
Гледах две аутота в 19л потове и мислех сега да сбутам два от 26л като най-вероятно ще са заели бокса почти плътно...
Има ли смисъл от 26л или и 19л ще са достатъчни?
Мисля да взема слабо обогатена почва
Plagron Lightmix и:
K+Amino
Nano Breathe
Root Better
Bio-Hydrate
Bio-Veg
Bio-Initiate

118
43
Така, лекичко започваме, но имам бърз въпрос - използвам почва Plagron Light Mix и вече съм я разделил в air потовете и съм я напръскал/полял с K+Amino - трябваше ли да добавям и кокос примерно?
Тя си има перлит и не мислех да слагам, а и вече ще е по-сложно да добавям каквото и да е...
Иначе семките плуват вече по дъното (с леко напътствие от моя пръст :) ) на чашка престояла вода с няколко капки к+амино...

118
43
Няма отговор, няма да има и кокос - почвата се води, че си има всичко...

Имам спешен въпрос - едната семка е с около 5мм коренче, но на другата вече е 1 сантиметър - ще е късно ли да я засадя довечера или дори утре сутрин - може ли да и стане нещо???

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
Така, лекичко започваме, но имам бърз въпрос - използвам почва Plagron Light Mix и вече съм я разделил в air потовете и съм я напръскал/полял с K+Amino - трябваше ли да добавям и кокос примерно?
Тя си има перлит и не мислех да слагам, а и вече ще е по-сложно да добавям каквото и да е...
Иначе семките плуват вече по дъното (с леко напътствие от моя пръст :) ) на чашка престояла вода с няколко капки к+амино...
Сложи по-добре кокос вместо перлита. Кокоса е по-скъп от перлита, но 2-3 лева за 1 буца пресован кокос си заслужават парите. Кокоса е беден на хранителни вещества (има малко количества калий, желязо, манган, мед и цинк) но корена расте много лесно в него, защото няма съпротивление. Всъщност кокоса е единствено за промяната на структурата на почвата, защото подобрява дренаж и аерация. Това позволява саксията/почвата бързо да изсъхва и корена да диша кислород. Лошото на кокоса е, че трябва да поливаш по-често, защото почвата изсъхва по-бързо. Ако си сложил повече кокос просто ще поливаш често дори можеш да стигнеш до 2-ти на ден да поливаш. (зависи от субстрата ти, светлината, температурата и растенията)
Другият плюс на кокоса е, че в него полезните азотфиксиращи грудкови бактерии и гъби растат изключително добре в него. Също така кокоса (5-6.8 pH) има значително по-добро pH от колкото торфеният мъх(3-4 pH).

Любимият ми почвен микс е чернозем+компост+ био хумус от чкч+кокос. Изключително евтин за направа и изключително добър.
Няма отговор, няма да има и кокос - почвата се води, че си има всичко...

Имам спешен въпрос - едната семка е с около 5мм коренче, но на другата вече е 1 сантиметър - ще е късно ли да я засадя довечера или дори утре сутрин - може ли да и стане нещо???
Късно е, сей колкото можеш по-скоро. Така най-лесно се унищожават семките. Показало е корен и не го пресяваш, казваш си има време, а утре вече е с 3.5 см корен, до още няколко часа вади котиледоните (първичните листа) почва да се мъчи да маха люспата ако не е паднала, корена става 5 см и ти вече си забавил растежа на растението, ако не стане някой друг фал, като преплитане на корена в други корени (на други семки) или поникване на корена в салфетката.(корена може да се изкара от влажната салфетка, но накъсва микро корени, а друг път направо пречупва коренчето...) Пак става, пак се вадят, но е зор. Познавам няколко човека, които така умориха много семена...

Станах фен на директното засяване. Само да си пониква в саксия/място, защото то растението си знае какво да прави по-добре от мен. Това го казвам, като човек които е разпуквал семена, махал люспи от кълнове на ръка и няма нищо сложно в това. Пресявал също става изключително лесно с 3 движения. Но все повече се убеждавам, че растението е по-добре да си расте в крайната саксия/място, въпреки че си подготвям разсадите предварително.

П.С. Няма отговор, защото хората не са има ли време или желание да ти отговорят, така че следващия път бъди по-търпелив. Аз лично се старая да отговарям на всеки, но не винаги имам тази физическа възможност. Понякога съм твърде изморен или влизам да прочитам какво се случва без да пиша или дори да отговарям на личните съобщения, а да не говорим за постове. Просто проверявам да няма ескалации.
П.С2 Точно в твоя случай ти прочетох поста, лайкнах го, тръгнах да ти отговарям и станах да свърша нещо по спешност и да забравя изобщо, че съм прочел даден пост и че съм тръгнал да пиша нещо. Така че не го приемай лично с това, че нямаш отговор.

118
43
Споко, аз съм широко скроен човек и не се сърдя или нещо - всеки си има личен живот. А и си е моя грешката, че не купих кокоса като взимах почвата - забравих :(
Добре, ще се опитам да се сдобия с кокос и довечера да го омешам в почвата (която за съжаление вече е в саксиите) и ще ги мятам вътре.

Ако смяташ обаче, че 1см вече е късно, защото до довечера ще стане и по-дълъг, съм склонен тази да я пиша фира и да сложа нова - как мислиш?

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
Не я отписвай, как ще я отписваш! Действай си по графит, нищо и няма на семката, просто нямаш време и трябва да действаш възможно по-скоро. Ако не можеш днеска да ги оправиш или ги слагай директно в почвата(крайната саксия) или ги сложи в някакви съдове(чашки, малки работни саксии или друга саксия) докато смесиш почвеният микс с кокоса.
Но не отлагай за утре!

Kot

1,112
163
Подкрепям всичко написано. Само искам да наблегна на важността на пресяването. Първо е много добра идея семката да бъде в малка работна саксия, квадратна, след това да се пресади в крайната саксия ако няма да има дълга вегетация или в още една междинна преди крайната ако ще има по-дълга вегетация. Така кореновата система се развива най-добре и запълва средата на почвата, а не само краищата на саксията.

Друг бонус е, че можеш да засадиш растението малко по-дълбоко в новата саксия и да тръгнат корени и от стеблото. Обаче не трябва да е пракелно дълбоко, ми се струва, защото растението се задушава.

49
18
Това с пресаждането от малка работна в по-голяма и крайна не се отнася за автоматици, нали? Тях е хубаво директно в крайната, за да се избегне стрес.

142
93
Това с пресаждането от малка работна в по-голяма и крайна не се отнася за автоматици, нали? Тях е хубаво директно в крайната, за да се избегне стрес.
И за автомати се отнася,аз винаги ги пресаждам,даже и съм топирал.Просто трябва по-внимателно,за да няма много стрес.

Kot

1,112
163
За автоматиците съм чел, че се слага в крайната си саксия за да не се стресира. Не знам доколко е вярно. Не гледам автоматици и не ги препоръчвам.

118
43
Благодаря на всички за активността.

За добро или лошо в петък се засилих, омесих цялата почва с една тухла кокос (10литра я дават че става) и посях.
На Вашето внимание - The little sisters - Strawberry & CBD :)

Сега са в почва, заразена с К+Амино и друго не им давам...

118
43
Девойките са вече по около 2см. Вчера им дадох по 250мл разтвор (0.5гр Root Better в 0.5л вода).
Имам един екзистенциален въпрос - на какво разстояние да държа лед панела в различните фази?
Китайчето няма инструкции и миналата година ползвах схема от подобен продукт.
Питах ги директно - отговорът беше от 50см до100см но да сменям часовете - това нас не ни устройва :)
Това, което имат обаче са PAR стойностите:
30см 685umol
60см 342umol
90см 153umol
Някой по-вчас с паровете?

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
Девойките са вече по около 2см. Вчера им дадох по 250мл разтвор (0.5гр Root Better в 0.5л вода).
Имам един екзистенциален въпрос - на какво разстояние да държа лед панела в различните фази?
Китайчето няма инструкции и миналата година ползвах схема от подобен продукт.
Питах ги директно - отговорът беше от 50см до100см но да сменям часовете - това нас не ни устройва :)
Това, което имат обаче са PAR стойностите:
30см 685umol
60см 342umol
90см 153umol
Някой по-вчас с паровете?
Гледай малките да не ги преполееш. След като си им дал веднъж К+амино и веднъж RootBetter. Вече можеш само на престояла вода да ги караш. Но пак ти казвам да внимаваш да не ги преполиваш в началото. Защото преполиването прави разсада по-слаб, жълтеят растенията, бави растежа, заключва усвояване на хранителните вещества и т.н. . Първите дни дори не поливам, а пръскам малко водичка с пръскалката.

За леда не мога да ти помогна, нека някой по-компетентен да се изкаже по темата на каква дистанция да го държиш. Но си мисля, че в началото е по-добре да е малко по-далеч за да не получат светлинно изгаряне. Но не прекалено далече, за да не се издължат излишно. Пак казвам, изчакай някой да напише по-конкретно на какво разстояние да го държиш леда. До тогава наблюдавай растенията те също ще ти покажат какво искат или не искат.

118
43
Първия ден само изтисквах намокрена кухненска хартия около цветенцата, после малко с пулверизатор и вчера по 250мл, за да вкарам и Root better, а и ми се струваше, че съхне бързо - надявам се не съм преполял - ще видим довечера.
Но да, това за разстоянието ми е важно, защото искам ниски растения, че боксът е мини :)
Колко PAR са необходими за seedlings?
Или не може да се каже така категорично?

Latest Cannabis Seeds

Strawberry Sorbet
Sold out

Strawberry Sorbet

DNA Genetics
Heirloom Swiss Sativa x Sorbet
6
Feminized
Limited
$85.00
Sorbet Stash
Sold out