Въпроси от бъдещ фермер (tutorial/начинаещи)

Здравейте гроувъри,
от повече от месец следя форума, чета информация и най-после се навих да си направя една малка градинка.
Въпреки, че има доста информация във форума и в гугъл групата, все още има някои неща за които бих искал да попитам.

Ще започна с това което съм решил да направя. Мястото за отглеждане ще е със следните размери 2х1.5х2 метра (дължина ширина височина). Размерите могат да претърпят леки промени тъй като ще изграждам мястото за отглеждане от дървен материал (летви с които ще направя рамка) и стиропор.
Смятам да си купя 5 феминизирани "Green House Seeds Big Bang" семки от
За вегетация ще ползвам 4 броя CFL крушки от по 48 вата (6400К).
За съфтежа още не съм решил, но най-вероятно също ще е с 4 CFL по 48 вата (2700К).
За вентилация имам 5-6 вентилаторчета от компютър + 3 стенни вентилатора които са доста мощни.

Сега да започна с въпросите...
1. Семките които съм избрал бива ли ги? Не искам да се изхвърлям на нещо скъпо още в началото. Сайта от който съм избрал да ги купя надежден ли е? Ако може препоръчайте нещо по-добро.
2. Размерите на помещението добре ли са?
3. Имам в наличност доста 20 ватови CFL крушки, може ли да ги поставя странично на растенията? Ще има ли ефект от тях или е безсмислено?
4. Почва ще си купя от цветарски магазин, но така и не разбрах от къде да си купя торове? Къде в България продават Biobizz?
5. SCROG (това с мрежата) и LST (това с привързването), спомагат ли за по-високи добиви или целта им е само за поддържане на ниско растение?

Това е за сега. В края на месеца почвам да купувам материалите и да сглобявам стаята. Тогава ще си пусна и друга тема - дневник.

Дано въпросите не са много тъпи, но без питане най-вероятно ще претърпя провал.

342
18
Wellcome

имаш крещяща нужда от много по-силно осветление...
успех с проекта...

207
28
Здравей, според мен тези светлини могат да те уредят за едно или две растения, дори за две няма да станат с тия които си предложил за цъфтеж.
Ако за цъфтеж направиш така че да са 4х48В по-може да стане работата, но пак ще е малко за 5.
По-добре събери пари за почва, че доста хора се оплакват от некачествени почви, ще дадеш 20 лева повече, но ще е по-добре и за теб и за цветето.
Поздрави

Здравейте,
бях допуснал грешка при ватовете на крушките за цъфтеж. Бях написал 28 вата, а имах в предвид 48 вата.

Гледах в интернет оферти за осветление с hps лампи, но излиза над 200 лева (600w). Вие от къде пазарувате? Ако има нещо на по-сносна цена мога и да купя hps лампа за цъфтежа.

Какво ще кажете за допълнителните крушки? Има ли смисъл да ги пускам изобщо?

168
16
:afroweed: Прекалено голямо помещение ще правиш- направи го 1м2 и си вземи 400в hps(по-ефтино ще ти и злезе, а е в пъти по добър вариант.. Щом само 5 растения ще гледаш - не ти трябва повече място. Тези по 20в може да ги ползваш- няма да са излишни. Ще ти пратя линк на лично , за торове и почви на БиоБиз...

0
28
Здравей.
1. За семките нищо не мога да кажа, а сайта е надежден доколкото съм чел из форума.
2. Размерите ми се струват добре.
3. Доколкото съм виждал много хора ползват по-слаби CFL за странично осветление. Мисля, че доста ще помогне защото един от главните проблеми на CFL-а е, че светлината не достига до по-долните части на растението. По този начин ще ги осветяваш многостранно.
4. за Биобиз-а гледам, че newcomer ще ти прати на ЛС.
5. Не съм наясно по тоя въпрос...

Лампите ти са слабички наистина като за 5 растения, не е зле да вземеш още някоя (за цъфтежа специално). Или ако имаш повече от по 20в да ги наслагаш измежду растенията.
Може да погледнеш мойта тема: http://www.thcfarmer.com/forums/f47/a-22964/index11.html
Има снимки на растения, гледани на 4x48 CFL и смятам, че за сега се развиват доста добре. Така че мога да кажа, че за 2 растения 4x48 CFL върши добра работа. Но все пак колкото повече, толкова ще е по-добре.

Успех.

:afroweed: Прекалено голямо помещение ще правиш- направи го 1м2 и си вземи 400в hps(по-ефтино ще ти и злезе, а е в пъти по добър вариант.. Щом само 5 растения ще гледаш - не ти трябва повече място. Тези по 20в може да ги ползваш- няма да са излишни. Ще ти пратя линк на лично , за торове и почви на БиоБиз...
Здравей,
мерси за линка към торовете.
Относно големината на мястото, смятам, че е по-добре да е по-голямо защото за в бъдеще мога да реша да гледам 10 растения. Като ще го изграждам е по-добре да е нещо по-голямо. Разбира се, ако по-голямата площ е проблем ще преосмисля големината.
Ако може да ми пратиш информация от къде да си купя HPS крушка и дросел. По мои наблюдения ще е по-ефективно да закупя направо 600ватова.

Здравей.
1. За семките нищо не мога да кажа, а сайта е надежден доколкото съм чел из форума.
2. Размерите ми се струват добре.
3. Доколкото съм виждал много хора ползват по-слаби CFL за странично осветление. Мисля, че доста ще помогне защото един от главните проблеми на CFL-а е, че светлината не достига до по-долните части на растението. По този начин ще ги осветяваш многостранно.
4. за Биобиз-а гледам, че newcomer ще ти прати на ЛС.
5. Не съм наясно по тоя въпрос...

Лампите ти са слабички наистина като за 5 растения, не е зле да вземеш още някоя (за цъфтежа специално). Или ако имаш повече от по 20в да ги наслагаш измежду растенията.
Може да погледнеш мойта тема: http://www.thcfarmer.com/forums/f47/a-22964/index11.html
Има снимки на растения, гледани на 4x48 CFL и смятам, че за сега се развиват доста добре. Така че мога да кажа, че за 2 растения 4x48 CFL върши добра работа. Но все пак колкото повече, толкова ще е по-добре.

Успех.
Здрасти,
прегледах основно темата ти и се разколебах за CFL осветлението. Ще добавя още 4 CFL за вегетацията и толкова. Цъфтежа ще е на HPS лампа.
Така станаха 8x48 вата за вегетация (CFL) + 600 вата (HPS) за цъфтеж.

Сега още един въпрос, тъй като HPS крушката топли повече, смятам че няма да е удачно да ползвам стиропор за стените. Някакви идеи от какво да ги изградя?

Ако имаш добра вентилация винаги е по-добре да е добре изолиран бокса. Вземи си примерно култюб за такъв голям бокс ще ти е от перфектна полза. Щото иначе като не е на стириопор идват студени месеци... ще се чудиш как да ги топлиш нощем...

+това, стириопора е перфектно бял и отразява доста добре светлината (мисля, че по-добре от бяла боя примерно)

Ако имаш добра вентилация винаги е по-добре да е добре изолиран бокса. Вземи си примерно култюб за такъв голям бокс ще ти е от перфектна полза. Щото иначе като не е на стириопор идват студени месеци... ще се чудиш как да ги топлиш нощем...

+това, стириопора е перфектно бял и отразява доста добре светлината (мисля, че по-добре от бяла боя примерно)
Проблема идва от там, че покрай култуба ще трябва да купувам и специален вентилатор и въздухопроводи...

И пак да питам основното, от къде да си купя тези неща? Намерих един БГ сайт но цените са нереално високи...

Ами да, така е... Вариант е сам да си сглобиш нещо подобно. Аз лично съм фен на adjust-a-wing с вентилатор имаше един пост в "направи си сам" мисля че беше. Абе общо взето има решения, 2-3 вентилаторчета от по 15-20лв (примерно безшумни за баня и тоалетна) те устройват според мен. Правиш един рефлектор, алуминиев въздухопровод от нея до стената и на стената вентилатора да смуче, така топлото от лампата директно навън :)

148
28
Не ползвай вентилаторчета за баня в никакъв случай...на 220v са.....с времето стават шумни а дебита им е малък...използвай такива за компютър и ги захранвай с адапторче с промяна на волтажа и така в по-студените дни ще можеш да намаляваш дебита....безшумни са и консумацията на ток е точно никаква.....ползвай кул-тюб иначе с ХПС на малко пространство ще береш ядове...иначе със стереопора става....моя бокс е от същото :)

Добре, мерси за съветите. Сега някой да ме светне в цените и няма да имате грешка.
600 вата hps крушка колко струва? А дросела? Само крушка и дросел ли ми трябват?

В интернет гледам някакви магазини 80-85 лева за крушка и около 160 лева за дросел ... такива ли са цените или да ходя до областният град да търся по магазините нещо по-евтино?

R

Riokoz

Guest
Ballast 400W, Lamp Sylvania HPS-TS 400W + Cables + Hammered reflector - 210 лв.
http://growbg.com/product_info.php?products_id=309
... имат оферта и за 600 вата - всичките неща за 280 лв.

П.С. Това не е реклама ! Просто искам да помогна на човека ! :help:
:anim_09:

342
18
на мен ми прилича на анти реклама...за 200лв може 3-4 комплекта по 400в да се направят...

14
0
euforia
:sign0065: много си прав може да се вземат 80сетина от железарията фасунка и жълта крушка за тях и дросел не ти трябва ще ти светят направо, слъце. :D само сметката ще ти е малко по голяма но си заслужава

r2d2c3p0
теб бих те посъветвал, да си направиш бюджет и да видиш какво можеш да си вземеш, има неща обаче без който не можеш и качествена светлина е едно от тях ,в зависимост от резултатите който искаш да получиш имаш няколко варианта но най добрия си остава ХПС (аз лично предпочитам Сън Мастерс + качествен дросел ЕЛТ,ГИБ или най добре дигитален но те са вече много скъпи).Има бг дросели който можеш да си вземеш, но имай в предвит, че се продават без кондезатор (само дросел и запалка) а това неизбежно ще доведе до двойна сметка за ток .
Желая ти успех :)

R

Riokoz

Guest
на мен ми прилича на анти реклама...за 200лв може 3-4 комплекта по 400в да се направят...
Ми дай да видиме как стават тия работи ;)
Сега е момента да се обосновеш с линк в който ги дават по 50 лв комплекта !
Да помогнеш и ти на човека :confused0059:

342
18
електростарт-това са бг.производители за дорсели и запалки,имат сайт;телефони... званете и питаите... 53лв.мисля беше комплекта,фасунката е 2лв.;от ламарина за 10лв.си правиш по добър от тоя рефлектор..колко станаха 220лв.ли колко?

342
18
има по 12лв.(китайски са,но стават за 5-6 месеца)ако е мн.ограничен бюджета...иначе филипс 35лв.също може да се намери
понеже не виждам МЕРСИ за предното инфо.ще пропуснете останалата част от информацията(ти специално може да си купиш комплекта за 210лв.щом си мераклия)