Как Да Започна (indoor) ?

Привет!
От доста време обмислям да се опитам да си отгледам растение в "GrowBox" и съм наясно с основните неща, но имам няколко въпроса, главно върху това дали идеята ми е постижима както си я представям, защото ще ми е за първи път.

Представям си нещата така: Не целя нищо особено, не гоня големи количества, нито първо качество, единственото нещо което искам е колкото се може по добър продукт, без семки с добър вид и вкус, без да се изпада в подробности, пак казвам искам нещо просто.

Смятам самият гроу бокс (кутия) в която ще гледам растението да си го направя сам, в интернет има много модели, все ще се справя с един.
Трябва ми с размери, колкото да събера 2-3 малки, подходящи за това растения. които дори в пълният си потенциал ще се съберат вътре. (Ще се радвам на предложения за размера му и предложения за конкретен сорт, като предпочитам Сатива).
2)Вентилатор ще осигуря, наистина не съм наясно колко голям трябва да бъде за целите ми, затова също ми е необходима помощ.
3)Почва - Може би най важното нещо след самата семка? Отново - максимално лесно, готова ако се продава с правилните съотношения ще е чудесно, просто слагам и край.?
4)Наторяване, следене на растежа и тн.. - Ясно ми е че не може просто да осъществя всичко по горе и да чакам от семка изведнъж да се появи готовата реколта, затова искам да знам на колко време и в какви количества, КАКВИ вещества трябва да слагам, като не искам излишни, държа на ALL NATURAL гроуинг..
5)Поливане - през колко време, по колко, има ли нужда от определени вещества във водата?

Благодаря предварително! Така или иначе ще се опитам да сбъдна идеята си, надявам се на обобщени и ясни отговори, като за това ще почерпя с крайният продукт. Лек ден!

489
143
След като прочетох All natural grow, по нашенски - органика реших да ти отговоря, щом нямаш нужния опит и ти е за сефте, купи си по обогатена почва, както и си купи малки и големи саксий, че за да може да изкарат по голямата част от вегетацията в малки, но и после преди цъфтежа ще ги преместиш в по-големи за да имат повече място за корен както и повече храна! Много е относително и никой не може да ти каже точно какви торове ти трябват, насочи се към advanced nutrients имат добри продукти на що горе долу добра цена, имат си схема за торене и стават яки каските!

След като прочетох All natural grow, по нашенски - органика реших да ти отговоря, щом нямаш нужния опит и ти е за сефте, купи си по обогатена почва, както и си купи малки и големи саксий, че за да може да изкарат по голямата част от вегетацията в малки, но и после преди цъфтежа ще ги преместиш в по-големи за да имат повече място за корен както и повече храна! Много е относително и никой не може да ти каже точно какви торове ти трябват, насочи се към advanced nutrients имат добри продукти на що горе долу добра цена, имат си схема за торене и стават яки каските!
Не разбрах защо никой да не може да ми каже какви торове ми трябват, при положение че този сайт е именно за хора с опит, които могат да дават компетентни съвети.
Целта ми е такава, че след няколко дни като започна, да отворя тази тема и да следвам някакъв определен ред на нещата и така до самият край.. Наистина си нямам никаква представа кое кога се слага в какви съотношения и цялостната грижа за растението.. Казвате - правя са нещата..

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
Без да се заяждам ще ти питам ти адванс пробвал ли си го върху свой растения, че да му го препоръчваш? Ако препоръчваш нещо, което не си пробвал сам можеш да подведеш някой. Знаеш ли колко и кои от продуктите им са органични и кой не? Виждал ли си ефекта им върху растенията си?
Привет!
От доста време обмислям да се опитам да си отгледам растение в "GrowBox" и съм наясно с основните неща, но имам няколко въпроса, главно върху това дали идеята ми е постижима както си я представям, защото ще ми е за първи път.

Представям си нещата така: Не целя нищо особено, не гоня големи количества, нито първо качество, единственото нещо което искам е колкото се може по добър продукт, без семки с добър вид и вкус, без да се изпада в подробности, пак казвам искам нещо просто.

Смятам самият гроу бокс (кутия) в която ще гледам растението да си го направя сам, в интернет има много модели, все ще се справя с един.
Трябва ми с размери, колкото да събера 2-3 малки, подходящи за това растения. които дори в пълният си потенциал ще се съберат вътре. (Ще се радвам на предложения за размера му и предложения за конкретен сорт, като предпочитам Сатива).
2)Вентилатор ще осигуря, наистина не съм наясно колко голям трябва да бъде за целите ми, затова също ми е необходима помощ.
3)Почва - Може би най важното нещо след самата семка? Отново - максимално лесно, готова ако се продава с правилните съотношения ще е чудесно, просто слагам и край.?
4)Наторяване, следене на растежа и тн.. - Ясно ми е че не може просто да осъществя всичко по горе и да чакам от семка изведнъж да се появи готовата реколта, затова искам да знам на колко време и в какви количества, КАКВИ вещества трябва да слагам, като не искам излишни, държа на ALL NATURAL гроуинг..
5)Поливане - през колко време, по колко, има ли нужда от определени вещества във водата?

Благодаря предварително! Така или иначе ще се опитам да сбъдна идеята си, надявам се на обобщени и ясни отговори, като за това ще почерпя с крайният продукт. Лек ден!
Да те разбирам ли, че имаш лампи? Защото не прочетох никъде Осветление, а то е много важно. От това ти зависи и каква вентилация ще ползваш, размера на бокса и куп други неща.
Вентилатор ... трябва да кажеш колко вата мислиш да гледаш, че да кажем каква вентилация ти трябва. От опит ти казвам, че по-мощна е по-добре. Като е по-мощна винаги можеш да я дадеш на 2-ра скорост (100% мощност ), а като ти трябва по-слаба можеш да я намалиш. Отделно ще ти трябва по-мощна вентилация заради филтъра, когато се гледа коноп той мирише особено ако не е доволно растението. Ако филтъра ти е за вентилатор 500 кубика, съвета ми е вентилатора ти да е примерно 600 кубика/ час за да бъде по-мощен, защото когато въздуха мине през филтъра се забавя и изкарваш топлия въздух по-бавно....
Ако си с ХПС за лятото ще ти трябва култюб, а може да се наложи и допълнителни техники за охлаждане.
Почвата ще я купуваш или ще си я бъркаш сам. Ако ще я купуваш има марки бол, но ще те изръсят за хубава био почва по 20 кинта за 20 литра, което е много.... ако не е био можеш да намериш за 25 лева 200 литра :D
Ако ще я бъркаш ти трябва почва (харесваш си някоя туфа с коприва, косиш я и вземаш почвата под нея, като я пресяваш през сито ако искаш ), към това добавяш чкч (био хумус от червен калифорнийски червей) в България един чувал от български производител струва приблизително 10-15 лева.(чувал 20-60 литра) Към това добавяш 1-2 тухли кокос (една тухла от 600 гр пресован кокос се потапя в 10 литра вода и г-д става 6-7 литра почва кокос, но като е с повече вода става по-влажен кокоса, но не е проблем това), аз дори добавям бактерии във водата в която кисна тухлите с кокос. Смесваш всичко и за 20 лева ще има 200 литра био почва екстра качество. Вярно ще имаш някоя друга буболечка в почвата, ама се надяваш да няма вредители то си личи по мястото ядено ли е или не... Иначе купешки варианти бол, влизаш и си харесваш някоя от гроумаркетите. Аз съм ползвал на био биз двете им версии и от двете не съм доволен :D Ако си забъркаш добър почвен микс само, можеш дори да не ториш през вегетацията освен с нещо за корени, както и в началото на цъфтежа можеш да минеш без торене. Можеш да добавяш в почвеният микс гуано, чкч, рибна пудра, пепел и куп други чудесии с които да си обогатиш почвеният микс.
За следенето на растежа ти ще се занимаваш и ще придобиваш опит. Моите и твоите очи виждат различни неща, да и двамата виждаме растение, но аз виждам то дали е гладна, жадно, болно или здраво и щастливо, но няма какво да се притесняваш и ти също ще се научиш, защото моите очи не са се родили така, а съм ги "свикнал" (научил съм се) да виждам и усещам нещата. Всъщност не е толкова трудно, а е и дори много приятно. Вярвам, че е нещо, което всеки един човек може да го прави.
Като начинаеш схемата ти е следната:
Първите 2-3 седмици от покълването на растенията не ториш, защото растенията са малки, имат малък корен, има много хранителни вещества в почвата и нямат нужда от торене, освен от нещо за корени (примерно). След като растението ти направи 6 листа (което може да стане и за под 2 седмици) започваш с торенето. Най-вероятно ще ползваш нещо в което ще има азот.
Как правиш поливките? Аз ги усещам растенията и ги проверявам всяко, но при теб докато развиеш тези способности е по-добре да правиш следното .

След 6-то листо Ден 1 Тор
Ден 2 Вода
Ден 3 Суша
Ден 1 Тор
Ден 2 Вода
Ден 3 Суша
Просто редуваш единият ден с тор, другия ден с чиста вода, а третият ден не поливаш за да може корена да диша. Ако искаш да промиеш поливаш няколко дни подред с вода, а ако искаш да ги форсираш поливаш няколко дни подред с тор, а ако си преполял и са клюмнали просто няколко дни засушаваш. Най-добрият ти вариант е да проверяваш растенията и индор това е много лесно. Като вдигнеш саксията ако е тежка => почвата е мокра и растението няма нужда от поливка. Ако саксията е лека => почвата е суха и растението има нужда от поливка. Това са тънкости, които с времето ще усвоиш, няма какво да се притесняваш, няма родени научени.

За торове, аз лично мога да с ръка на сърцето да кажа, че най-добрите органични торове, които съм ползвал са BetterOrganix и го казвам от личен опит, а съм ползвал не една органични марки, както и си бъркам голяма част от торовете сам.
Какво ти трябва? Root Better (бактерии и микориза с тях заразяваш еднократно от ден 1 ), а ако ще гледаш по 2-3 китни на цикъл ще имаш за няколко години, да не ти кажа, че може да не се налага да го купуваш повече, защото вече ще го имаш в почвата и можеш с нея да си заразиш друга почва или растения. П
К+амино (още бактерии и амино киселини)(подходящ за всички фази на развитие също може да се почне от началото с него) но е препоръчително да се спре 4-та седмица цъфтеж ако говорим за растения със 7-8 седмици цъфтеж, защото иначе бави цъфтежа, но има други плюсове. (синтез на повече смоли)
Bio Veg - тора ти за вегетация
Nano breath - Cal,Mag, Fe и CO2 увеличава добива с 30% (подходящ за вегетация и цъфтеж)
Bio Hydrate - кара растението да усвоява повече торовете, да държи на стрес и действа като фунгицид за вредните бактерии без да наранява полезните. (подходящ за вегетация и цъфтеж)
Bio iNitiate - био стимулатор, с ключови вещества за развитието на растението подходящ за вегетация и цъфтеж.
Само с тези неща ще направиш едни брутални и издържливи растения.
BetterOrganix имат и още продукти, като Bio Floret - цъфтежен тор и още много други, но реално можеш да минеш и без тях.
Понеже си пич ще ти дам код за отстъпка от 15% на суми над 20 паунда и кода за отстъпка е: BUL10

До толкова за пълният размер на китките ще ти кажа следното, правил съм индор в 60 см бокс и е мъка, колкото ти е по-голям бокса толкова е по-лесно и китките стават по-големи. Защото една китка можеш да я направиш вътрешно 60 см, но можеш да я направиш и 2.60 така, че пълният потенциал на растенията е разтегливо понятие, поне при мен. Да можеш да я направиш 1 метър и да напушва стабилно, толкова стабилно, че да си много доволен и дори изненадан, че материала ти е по-добър от този, които си купувал от дилъри до сега.
За сортовете, ами брат сортовете са по твои избор, каквото ти е кеф на теб да пушиш. Кеф ти сатива си гледаш сатива ама стават много високи, кеф ти индика си гледаш индика, ама мажат и седиш на дивана, кеф ти руделарис гледаш си руделарис. Примерно аз преди пушех индики, а сега харесвам сативи. Влизаш и си избираш нещо което да ти отговаря на твоите предпочитания като сила, вкус, ефект, лечебни свойства и добив. Недей да вярваш какво пишат за добив и за дни на узряване :D
Успех с проекта.

489
143
Firstcitizen- мойте уважения приятел, не съм решил да подвеждам никой , както и не съм му давал акъли да зима кристалон или други химикали! торовете на адвансед ги ползвах през цъфтежа и бях доволен както и по твой съвет им давах меласа от която също съм доволен! То повечето органични торове на адвансед имат % меласа , опитах се максимално просто и ясно да му обясня някой неща, то отглеждането е сложно изисква време, усилия и пари ! Информацията не може да я получи в едно две съобщения колкото и дълги да са!
А колега ако може да бъдеш малко по учтив! Не можеш да искаш всичко на готово, да влезнеш в темата и да прочетеш кое как и да береш глави, иска яко четене и много време да отделиш за да се получат нещата.
П. П торовете който ти ги сподели фърст са в пъти по-добри от тези на пазара в БГ!

Last edited:

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
Firstcitizen- мойте уважения приятел, не съм решил да подвеждам никой , както и не съм му давал акъли да зима кристалон или други химикали! торовете на адвансед ги ползвах през цъфтежа и бях доволен както и по твой съвет им давах меласа от която също съм доволен! То повечето органични торове на адвансед имат % меласа , опитах се максимално просто и ясно да му обясня някой неща, то отглеждането е сложно изисква време, усилия и пари ! Информацията не може да я получи в едно две съобщения колкото и дълги да са!
А колега ако може да бъдеш малко по учтив! Не можеш да искаш всичко на готово, да влезнеш в темата и да прочетеш кое как и да береш глави, иска яко четене и много време да отделиш за да се получат нещата.
П. П торовете който ти ги сподели фърст са в пъти по-добри от тези на пазара в БГ!
Извинявай за грубото отношение, аз всъщност не мога да знам ти какво си ползвал и не, мислех си, че не си ги ползвал и му даваш съвети и подпалих, може би и защото точно днеска се занимавах с един колега които има премеждия точно с адванс, но дори и това не ми дава право да ти говоря така, така че извинявай приятел .
Тя меласата я ползват много производители на торове. Аз за това тази година съм се решил да си отглеждам в умерени количества захарна метла за семена, които да засея до година от които вече да направя меласа :D Живот и здраве ще видим какво ще стане.

SuspectBG91 Ако можеш помисли за по-голям бокс примерно за 4-ри китки, ти винаги можеш да сложиш 2 вътре, но е по-трудно да разшириш ако искаш, а и обикновено китките искат да пораснат повече от това което си им предвидил :D Обикновено става такава джунгла, така че е хубаво да им отпуснеш повече пространство. Също така е хубаво да е висок бокса, за да не се мъчиш особено в началото, когато нямаш опит и ще ти е по-трудно. Мъките идват от това, че растенията следват Светлината и растат на към нея, някой сортове като ги вкараш в цъфтеж удвоят да не кажа утрояват височината си (зависи от сорта, особено ако има сатива в гена стават едни високи...) С манипулирането на лампата ще можеш и по-лесно да контролираш температурата. Но индора лятото е по-трудно, именно защото времето на вън е топло. Едно е да пускаш лампи, като на вън е 2 градуса, друго е като на вън е 22 градуса, а трето е като е 32 градуса .... То става, че става - става, но е много по-трудоемко, защото е свързано с допълнителни усложнения и разходи. За това повечето градинари в България отглеждат лятото аутдор, а зимата индор. Все пак ако пускаш индор направи режима на лампите така, че да светя, когато на вън е вечер, и да са изгасени когато на вън е ден. В началото ще ти е трудно, защото най-вероятно ще ги пуснеш на 18/6 (20/4; 24/0), но когато си 12/12 това ще ти е от много голяма полза, защото вече ще си в разгара на лятото, а и другото нещо е, така ще се възползваш максимално от нощната тарифа на електроенергията .

489
143
Фърст тя втората преварка беше добра за растенията нали ? Много интересно браво ! Ще се радвам да споделиш снимки живот и здраве!
Няма проблем за думите, от теб не мога да се обидя защото те уважавам но това е друга тема! Успех на колегата с проекта и ще му дам съвет да не чака на готово и да се заеме в ръце и да прочете на зад в темите ! Това е пътя през който е минал всеки един от нас !

Фърст тя втората преварка беше добра за растенията нали ? Много интересно браво ! Ще се радвам да споделиш снимки живот и здраве!
Няма проблем за думите, от теб не мога да се обидя защото те уважавам но това е друга тема! Успех на колегата с проекта и ще му дам съвет да не чака на готово и да се заеме в ръце и да прочете на зад в темите ! Това е пътя през който е минал всеки един от нас !
Благодаря и на двамата за съветите, разбирам че сте много по напред.. Идеята ми обаче не е такава както казах, не искам да отделям много пари и време за детайла. Както обясних искам само основа която да следвам за да се получи нещо свястно. Повечето неща ги разбрах с малки изключения за които ще питам отново когато се заема.

Нещо друго което ми хвана окото от написаното по горе. Растението не развива ли максималният си потенциал когато лампата работи но стоп? Не е ли по добре да измисля по добра вентилация за да може тя да не спира?.. Иеята ми е стойки от компютърни вентилатора монтирани 3 по 3 (отгоре и отдолу) - едните вкарват въздух чист, другите поставени на обратно вадят горещия?

Лампата си я представям луминисцентна като измисля начин да регулирам нивото и от растението?
Една добра такава лампа също драстично ли се отразява на тока?

489
143
Колкото повече се информираш, толкова повече идеи ще имаш за правене на почва и как да минеш по-евтино! Всъщност след време ще ти се получават нещата , само и единствено ако се интересуваш какво правиш и как правилно да вложиш някой лев, защото повечето неща можеш да си ги набавиш и направиш в домашни условия с изключение на някой неща !
П. П ако разчиташ на парите да ти гледат тревата и ториш по схема, и сменяш повчвата гроу след гроу така няма да научиш особено много неща , схемата както и упътванията за употреба не са за мен ! Аз лично торя по усет и смятам че не бъркам !

489
143
Нещо друго което ми хвана окото от написаното по горе. Растението не развива ли максималният си потенциал когато лампата работи но стоп? Не е ли по добре да измисля по добра вентилация за да може тя да не спира?.. Иеята ми е стойки от компютърни вентилатора монтирани 3 по 3 (отгоре и отдолу) - едните вкарват въздух чист, другите поставени на обратно вадят горещия?

Лампата си я представям луминисцентна като измисля начин да регулирам нивото и от растението?
Пак казвам че имаш нужда от четене ! Няма проблем да ти дадем съвет, не ме разбирай грешно! Просто трябва да знаеш елементарните неща за да ти помагат колегите, само ще кажа че под режим 12/12 растенията цъфтят и няма как лампата да е 24/0 през цъфтежа.

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263

В Природата няма вегетация 24 часа светлина 7 дни в седмицата с такъв интензитет на светлината, които даваме ние. Да има бели нощи на които си расте руделариса, но не е същото като 24/7 лампи...
Да речем, че е прието за нормална вегетация 18 часа светло и 6 часа тъмно светлина да получават растенията. При режим 24 часа светло и 0 часа тъмно растенията наистина растат по-бързо, но това е форсирана вегетация и при нея се получават дефицит все пак растението се храни постоянно, не почива, а и е подложено на стрес. Обикновено първо тръгва дефицит на калции и магнезии (те са свързани заедно), а след това на азота и т.н, но ако си ги храниш допълнително дефицит няма да имаш или при първите видими знаци ще вземеш мерки, но ти си нов градинар и съвета ми е да ги правиш нещата възможно по-прости. Пускаш си ги 18/6 и нищо, че ще ти пораснат по-бавно, но поне ще си спестиш куп неприятност, а и през тъмната фаза се случват процеси, които се случват само през тъмнта фаза, а освен това ще можеш и да подхранваш растенията листно през тъмната фаза.
Компютърни вентилатори и добра вентилация са 2 противоположни неща... и ти го казва човек които по едно време имаше 10 вентилатора на бокса от компютри и лаптоп, вързани към зарядни от лаптоп, то не бяха вкарваща, изкарващи, обдухващи и плюс към всичките един канален за баня :D Беше баси смеха. Истината е че можеш да минеш с един мощен изкарващ, а от вкарващ нямаш нужда, ама никаква нужда ... особено ако ти е мощен изкарващия. Дори може да ти пречи повече от колкото да ти помага. От там на сетне си е чист бонус ако имаш вентилатор, които да циркулира въздуха и да духа към растенията, или друг, които да духа над растенията към лампите за отвява топлият въздух.

Правиш дупка в бокса долу, тази дупка ти е за вкарване на въздух и слагаш мрежа за комари(примерно) да не влизат боклуци през дупката. В горния ъгъл правиш дупка и там закачаш изкарващия вентилатор. Студения въздух влиза от долу минава през целия бокс и топлия въздуха се изкачва на горе и излиза...

Тцтц с трици маймуни искаш да ловиш, не става така по-добре спестявай и купувай по малко техника за индора на зима! С малко осветление главите ще станах рехави, цъфтежа ще се забави много и няма да пусне кой знае колко добив, а и силата няма да е на ниво. Какво разбираш под хубава? Аз знам cfl 5 вата, които е хубав, знам и 85 вата, знам и 150 вата, всичките са хубави ама нито една от тях няма да ти свърши работа както трябва за цъфтежа, казва ти го човека, които е започнал да гледа на cfl лампи вътре и започнах с много ама много всякакви цфлки (до каквито се бях докопал) и няколко грола направих на тях и се чудех колегите, как ги правят тея големите глави на вътрешно отглеждане със Светлина дядо попе, със Светлина ! Като светна първия ми хпс пред очите, се чувствах баси умния, а реално не бях направил нищо особено, но пък каква детска радост беше... танцувах с лудост и усмивка на уста от радост. Окачването им е лесна работа. Да имаш само тел, греди и пирони всичко можеш да направиш, да не говорим, че можеш да си вземеш кукички, които в единият край са с като видия продават се от стотинки до 1 лев според размера, както и синджири/вериги. Единият край на веригата закачаш на кукичката, която си закачил на тавана (примерно), а другият край на веригата го закачаш за рефлектора на лампата.

Сега си представи, че искаш да дадеш на растението малко светлина и много топлина, според теб как ще се развива? Ще бъде ли доволно? Ааа забравих да кажа, че като се недоволни смърдят много растенията. Да не ти разправям какъв филм беше, като бокса ми беше целия в дупки от вентилаторите и реално филтър нямах...

Разгледай няколко дневника и ще ти дойдат добри идеи, въпроси, а и много отговори.

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
Лампа взе ли си? Гледай да не си купуваш лампа от гроу магазините, защото ги продават с много висока надценка (да не кажа 3-на), но освен това някой гроу магазини продават лампите ползвани... което направо не мога да го разбера.
Дори да си платиш доставка от чужбина пак ти излиза по-евтина лампата, а и да не говорим, че няма да си даваш телефона и имената на някой от България.

165
43
От къде е наи добре да се купуват лампи щото иназ обмислям да взимам

121
28
От ибей и от амазон много хора се оплакват, че са получили използвани лампи.
Нормално, от amazon се гледа в самата обява да пише "Ships from and sold by Amazon" демек гаранция, че е нова и идва от склад на амазон.

Latest Cannabis Seeds

Strawberry Sorbet
Sold out

Strawberry Sorbet

DNA Genetics
Heirloom Swiss Sativa x Sorbet
6
Feminized
Limited
$85.00
Sorbet Stash
Sold out