Началото Без Край!

21
3
Здравейте на всички фермери! Имах малък експеримент с едно растение, което се оказа мъжко но въпреки всичко отгледах на 10 ЦФЛ крушки по 1600лумена. Научих доста покрай него но има още много да уча. Реших че варианта с ЦФЛ не ми допадна за това реших следващия ми опит да е малко повече на ниво.
Края на този месец мисля да започна закупуването на осветление за бъдещия мини бокс до 3 растения максимум. Това че ще е малък не означава че ще е ниско качествен просто са ми за само лично полване и спрямо моето потребление смятам че 1 растение би ми било предостатъчно за цяла година но искам да имам малко излишък за експерименти с браунита и други ядливи вкусотии. Насочил съм се към електронен баласт 600W с 2 крушки една MH и една HPS. Рефлектора нямам представа какъв да избера. Отворен съм за предложения за марки и модел - рефлектор,баласт,крушка кодове за отстъпки и насоки. Имам и питане ако нямам къде да искарвам въздуха от вентилаторите дали карбонов филтър ще намали миризмата. Парфюмчета и желета не искам да ползвам. Поздрави :)

21
3
Когато направя бокса темата ще я трансформирам в дневник в ,които ще искам съвети и ще споделям моя опит. Навит съм и за LED осветление ако има гаранция и не е 1200лв :D

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
UncleRomulus изтривам ти постовете в темата по молба на автора на темата, защото беше помолен да спреш със спама, но ти продължи. Заради спама те наказвам с 5 наказателни точки за 7 дни.

UncleRomulus I delete your posts in the threads by the request of the author of the thread. You was asked to stop with the spam but you continued. Because of the spam you get 5 warning points for 7 days.

Моля без повече спам в темата.
Здравейте на всички фермери! Имах малък експеримент с едно растение, което се оказа мъжко но въпреки всичко отгледах на 10 ЦФЛ крушки по 1600лумена. Научих доста покрай него но има още много да уча. Реших че варианта с ЦФЛ не ми допадна за това реших следващия ми опит да е малко повече на ниво.
Края на този месец мисля да започна закупуването на осветление за бъдещия мини бокс до 3 растения максимум. Това че ще е малък не означава че ще е ниско качествен просто са ми за само лично полване и спрямо моето потребление смятам че 1 растение би ми било предостатъчно за цяла година но искам да имам малко излишък за експерименти с браунита и други ядливи вкусотии. Насочил съм се към електронен баласт 600W с 2 крушки една MH и една HPS. Рефлектора нямам представа какъв да избера. Отворен съм за предложения за марки и модел - рефлектор,баласт,крушка кодове за отстъпки и насоки. Имам и питане ако нямам къде да искарвам въздуха от вентилаторите дали карбонов филтър ще намали миризмата. Парфюмчета и желета не искам да ползвам. Поздрави :)
Ако можеш си вземи дигитален дросел, защото са много ефективни, а цените им паднаха много. Дигиталния дросел може да подкарва HPS/MH, но освен това има реле и можеш да превключваш примерно на 250,400,600 или 600 boost. Така ако искаш ще започнеш малък проект, но ако искаш да се разшириш можеш само да завъртиш релето и да си купиш по-мощна крушка. Другото е, че дигиталните дросели вадят 30% по-ефективна светлина в сравнение с механичните, няма ми трептенията на крушката като при механичните, а това удължава живота на лампите. (това, че са по-леки и безшумни от механичните не кой знае какъв плюс)
Рефлектор ако можеш си вземи PowerPlant, защото е рефлектор и култюб, а в комплекта има и фасунга, която е много необходима и скъпа, рефлектора PowerPlant представлява нещо като "единичен Раптор", но като цена е 2-3 пъти по-евтин.
Ще ти трябва мощен изкарващ вентилатор. (Модели според бюджета) Безшумните вентилатори са по-скъпи, но и по-чупливи. Хубаво е изкарващият ти вентилатор да бъде значително по-мощен от филтъра които ще ползваш, защото като му сложиш филтър кпд-то на вентилатора пада, защото филтъра намалява въздушната струя. Ако бокса ти е добре изолиран можеш спокойно да вадиш въздуха от бокса през филтъра в стаята и да не мирише.
Она гел съм ползвал навремето и не си заслужава парите, не бях доволен.
Ако китките са щастливи и не са стресирани = няма миризма освен ако не ги пипаш с ръце или не ги стресираш. Колкото по-добре ги гледаш, толкова по-малко ще миришат.
Гледал съм в много населени места без филтър, но не бих препоръчал на друг да го прави това нещо. По-голям филм ми беше сушенето, а не отглеждането...

Поздрави и успех с проекта.

UncleRomulus Ако китките са щастливи и не са стресирани = няма миризма освен ако не ги пипаш с ръце или не ги стресираш. Колкото по-добре ги гледаш, толкова по-малко ще миришат.

Поздрави и успех с проекта.
Това правило навярно има изключение, като всяко друго? Защото при мен определено не му е добре но мирише, както ти каза само при допир. Като отворя бокса мирише супер слабо.

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
За това мирише, защото не му е добре. Точно, че са стресирани миришат. Дали ги стресираш с храната, температурата или влагата и за това миришат. Пипането също е вид стрес, защото растението усеща. Растенията общуват с миризмите си и не само. Бях споделил преди време тук във фермата един филм, които засяга темата отгоре отгоре. how plants talk се казва филма, има го в сайтовете за youtube, но по българските тракери го имаше със субтитри.
Да зависи и от гените на растението, защото има растения, които миришат много направо смърдят и има такива които миришат по-малко. НО при конопа ако е щастлив не мирише и това дали е щастливо го определя самото растения.

На кратко може да мирише ако е преторено, ако е опърлено от силна светлина или ако му е прекалено топло, ако е гладно, ако са го ядът вредители. Всъщност като го ядът вредителите то започва да мирише по специфичен начин защото го боли, също така защото да промени миризмата на самият вредител (маркира го), също така за да предупреди другите растения в района от неговият вид, че има вредител, а най-брутално е че чрез миризмата "вика" и "моли"(по-точно подсказва) на естествените хишници, че тук има някоя буболечка за хапване. Примерно вика мравките на помощ, защото го ядът гъсеници.
Ако на теб ти е топло и ти ще започнеш да се потиш и да миришеш повече. Както и ако се изгориш от изгорялото мирише. (опърлените косми, изгорената кожа ... миришат) Ако си гладен, стомаха ти издава миризми заради киселините в празният стомах и дъха става отвратителен. Не ти го пожелавам, просто споделям пример, че това за миризмите и стреса важи не само за растенията, а и за хората.

С жирафите имаше много забавен случай, че ядът от дърветата и тичат по 200 метра. Защото дървото си изменя соковете и листата му стават горчиви, но освен че му стават горчиви листата, дървото започва да издава специфична миризма с което алармира дърветата от същият вид в радиус от 200 метра и другите дървета също започват да променят биохимията си и техните листа също стават горчиви още преди да е ял от тях жирафа. За това жирафа яде от едно дърво и тича 200 метра за да яде от другите, всичко се е изхитрило. Нали е с дълги крака и му е лесно да тича:)))) Какво красиво и съвършено нещо е природата. Направо ми е грозно какво измисляме ние хората...

Буквално след като гъсеницата изяде трихомата почва да смърди 20 минути след това...

Сега можете да ме помислите за луд, но растенията дори изменят вибрациите си, това с вибрациите съм го виждал, а пък вие ако искате го наречете, че халюцинирам. Растенията не общуват само с миризмите, а и с вибрации, както и с отделяне на молекули в почвата, дори обменят такива молекули, чрез корените и микоризата, както отделят молекули и във въздуха, дори съм обеден, че растенията говорят, но просто го правят многоооооооо бавноооо и за това ни е трудно да ги чуем. Пускал съм музика на индор на растения и съм се убедил с очите си в ефекта от това! Моцарт ги побърква, направо пращят от кеф. Говорете на растенията си. Казвайте им, че са красиви, говорете им мили думи, те буквално усещат вибрациите на гласа ви и им харесва много.

Вярвам, че растенията дори могат да четат мислите на хората, но това е друга тема . :)

П.С rachet Ако сметнеш моят пост и на Northlight за спам ме уведоми да ги преместя или да ги изтрия

Last edited:
21
3
Луд ли си това за миризмата и стреса беше супер интересно. А клипа го изгледах на един път. Просто тоя само спамеше без никакъв смисъл не го знам коментари ли трупа какво правеше.
П.С Електронен баласт ще е 100% и аз такива съм харесал въпроса ми е често срещано ли е да се прецакват защото Lumatek има с 5 години гаранция а аз си харесах едни Solistek Matrix дето ужким по тестове изкарват повече светлина а тоя матрикс има вграден таймер и боост на всички крушки.Но са с 1 или 2 години гаранция май.

Kot

1,112
163
Лошото им е, че са много скъпи и някои смущават интернет и кабелна телевизия.

21
3
300-360лева баластта скъпо ли е ?
Електроните и те ли правят смущения?

Kot

1,112
163
За мен лично е скъпо. Моя е магнитен ли се води или нз 1000 вата за 100на лева.

firstcitizen

First Citizen
Supporter
1,363
263
Магнитните правят смущения, защото са с медна намотка, като бобина вътре в тях, заради медната намотка са толкова тежки, докато дигиталният е с платка и за това са толкова леки.Точно заради медната намотка излъчват електромагнитно поле, което смущава техниката. Заради медната намотка на механичният дросел светлината в крушката вибрира/трепти по определен начин все едно примигва, когато снимаш с по-стара камера се виждат черни-жълти ивици(една черна- една жълта, една черна -една жълта ...) черти на снимката. Това трептене може да не се улови от човешкото око(някой го виждат други не), но растението го улавя и има разлика. Точно това "трептене" съкращава живота на лампата. Дигиталният дросел е с платка и при него тази медна намотка я няма, за това е по-лек и по-тих, но истинският бонус на дигиталният е, че го няма това трептене, а това вдига 30% КПД на светлината и като снимаш с фотоапарата се вижда, че тези черните черти ги няма и всичко е с един цвят, защото просто дигиталният дросел подава към крушката електричеството с друга честото. Ефективността на дигиталния е че вади 30% повече КПД и щади повече крушките, иначе живота на дигиталният дросел е по-къс в сравнение с механичния. Другото хубаво на дигиталният дросел е че има реле и можеш да ги пуснеш да вегетират пот МХ 250 вата, след това като заякнат да ги пуснеш под МХ 600 вата или направо да ги цъфтиш на 600 вата. (кеф ти 250, кеф ти 400, кеф ти 600 и т.н) Има модели които пускат лампо 400, 600 и 1000 вата, така че модела според парата.

Много е скъпо! Пазарувай от друго място!
Електроните не правят толкова мощни смущения, като механичните.

• Like
Reactions: Ina
21
3
Здравейте отново решил съм да ъпдейтна малко и се чудя м/у тези 2-те или ако предложите друго. Цената е почти еднаква а линковете ги оставям цели да се виждат че са към амазон защото не помня дали беше позволено да се споделят линкове. Ако е забранено ще ги премахна моделите са :
VIPARSPECTRA Reflector 900 W
Meizhi Reflector Series 900 W

https://www.amazon.de/VIPARSPECTRA-Reflector-Pflanzenlampe-Spectrum-Zimmerpflanzen/dp/B07H4LHGFH?ref_=bl_dp_s_web_11190445031
https://www.amazon.de/MEIZHI-Pflanzenlampe-Vollspektrum-Zimmerpflanzen-Schaltbar/dp/B071RDVHSD/ref=pd_sbs_86_6/258-1374965-5460200?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B01M1DGLPY&pd_rd_r=af974d05-41c2-11e9-a1a0-85c3a5c63f09&pd_rd_w=VWmtI&pd_rd_wg=0ygun&pf_rd_p=74d946ea-18de-4443-bed6-d8837f922070&pf_rd_r=G2ZJAJJW6PNTNGWGB0PQ&refRID=G2ZJAJJW6PNTNGWGB0PQ&th=1

Kot

1,112
163
Здравейте отново решил съм да ъпдейтна малко и се чудя м/у тези 2-те или ако предложите друго. Цената е почти еднаква а линковете ги оставям цели да се виждат че са към амазон защото не помня дали беше позволено да се споделят линкове. Ако е забранено ще ги премахна моделите са :
VIPARSPECTRA Reflector 900 W
Meizhi Reflector Series 900 W

https://www.amazon.de/VIPARSPECTRA-Reflector-Pflanzenlampe-Spectrum-Zimmerpflanzen/dp/B07H4LHGFH?ref_=bl_dp_s_web_11190445031
https://www.amazon.de/MEIZHI-Pflanzenlampe-Vollspektrum-Zimmerpflanzen-Schaltbar/dp/B071RDVHSD/ref=pd_sbs_86_6/258-1374965-5460200?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B01M1DGLPY&pd_rd_r=af974d05-41c2-11e9-a1a0-85c3a5c63f09&pd_rd_w=VWmtI&pd_rd_wg=0ygun&pf_rd_p=74d946ea-18de-4443-bed6-d8837f922070&pf_rd_r=G2ZJAJJW6PNTNGWGB0PQ&refRID=G2ZJAJJW6PNTNGWGB0PQ&th=1
Нали мислеше МХ или ХПС да взимаш? Ако питаш мен бягай далече от ЛЕДове и си вземи ХПС.

21
3
Нали мислеше МХ или ХПС да взимаш? Ако питаш мен бягай далече от ЛЕДове и си вземи ХПС.
Мислих пък се отказах сега пак се навих и като направя сметката от електроните баласти които ми харесват 350лв 100лв крушка 100+лв рефлектрор и става на цената на LED а и хаби повече ток. За сега съм се спрял на тези модели спрямо цената. Някаде пише че не е хубаво на ЛЕД но в крайна сметка и 2-те са изкусвена светлина, а и лично за мен ми изглежа по-лесно и безопасно и енергиино ефективно. Може да не съм прав но за момента това ми е мнението.

Kot

1,112
163
Мислих пък се отказах сега пак се навих и като направя сметката от електроните баласти които ми харесват 350лв 100лв крушка 100+лв рефлектрор и става на цената на LED а и хаби повече ток. За сега съм се спрял на тези модели спрямо цената. Някаде пише че не е хубаво на ЛЕД но в крайна сметка и 2-те са изкусвена светлина, а и лично за мен ми изглежа по-лесно и безопасно и енергиино ефективно. Може да не съм прав но за момента това ми е мнението.
По-енергино ефективни са ЛЕД, но не вадиш същия грамаж както с ХПС, а наполовина. Никой не те кара да си взимаш електорнен дросел, моя е на Електростарт и си е супер. 600 вата струва 62 лева без ДДС.

21
3
По-енергино ефективни са ЛЕД, но не вадиш същия грамаж както с ХПС, а наполовина. Никой не те кара да си взимаш електорнен дросел, моя е на Електростарт и си е супер. 600 вата струва 62 лева без ДДС.
Сигурно си прав но при мен това няма да има голямо значение. Отглеждането ми е скорошно хоби и просто искам нещо био. Като консуматор аз жената последната година сме изпушили има няма 5 грама. Така че държа на качеството и това да е био отглеждането, на края стига да има 5 грама и може би малко да пробвам да направя някое кексче би ми било достатъчно. Аз за това и взех микс от семки по една от вид да тествам.
Та да се върнем на темата помогнете да избера лед панел в този ценови диапазон за да мога да го поръчам до понеделник.
Благодаря ви :)

Last edited:

Kot

1,112
163
Щом ти трябва съвсем малко количество, то не виждам смисъл от толкова мощен лед. Вземи си нещо евтино.

21
3
Щом ти трябва съвсем малко количество, то не виждам смисъл от толкова мощен лед. Вземи си нещо евтино.
Ох по принцип гледах 600W ,които е доста по-евтин но направих грешката че боднах 3 семки и те взеха че се хванаха и 3-те и си мисля че 600W за 3 броя ще дойде слабо a не ми се хвърлят.
Не мога да взема решение моля някой да наклони везните VIPARSPECTRA или Meizhi ?
600W или 900W.
На Meizhi 600 пиче Updated ама какво е упдейтнатото един господ знае четох ревюта ама са на стари модели ?

251
63
Ако нямаш проблем с температурата ти препоръчвам хпс лампа. Със 150в стана колкото да му опитам вкуса и пак даде 110г. Сега съм с 250в хпс в малкия бокс и определено се развиват по-добре. С тия ледове си е риск, че много ментета се навъдиха.
Мир

Kot

1,112
163
Ох по принцип гледах 600W ,които е доста по-евтин но направих грешката че боднах 3 семки и те взеха че се хванаха и 3-те и си мисля че 600W за 3 броя ще дойде слабо a не ми се хвърлят.
Не мога да взема решение моля някой да наклони везните VIPARSPECTRA или Meizhi ?
600W или 900W.
На Meizhi 600 пиче Updated ама какво е упдейтнатото един господ знае четох ревюта ама са на стари модели ?
Зависи как тия три семки как бъдат оформени и кога бъдат пуснати да цъфтят. Под 600 вата могат да се хванат и 16 и 25 растения.

Latest Cannabis Seeds

Strawberry Sorbet

Strawberry Sorbet

DNA Genetics
Heirloom Swiss Sativa x Sorbet
6
Feminized
Limited
$85.00
Sorbet Stash

Sorbet Stash

DNA Genetics