Нещо Като Дневник

Здравейте, тук ще пускам предимно снимки на растенията ми. До сега съм имам две години аутдор, като миналата не съм гледал, защото реших да влизам вътре. Тогава и поръчах семките, но така стана, че чак сега имах възможност да започна индора.

Пуснах семките на десети миналия месец, но семките вече бяха поръчани преди повече от година и половина, което доведе до много бавно разпукване, затова им сложих гиберлинова киселина(тя издължава стеблата доста затова повечето третирани с нея семки са издължени). Гиберлиновата киселина помогна, но пак половината семки не се и показаха. Такъв проблем предишните два пъти като съм започвал разсада за аутодрите не съм имал, но тогава семките бяха нови.

Та след като се показаха на земята почнаха да растат, но изобщо не както обикновено, а много бавно. Това ме накара да пусна още семки 15 дни по-късно и ми прецака доста плановете за вид гледане.

Също така бях сложил лампата твърде близо до върховете и въпреки, че не беше топло явно са получавали много повече от максимума и половината умряха от така наречения light bleaching. Лампата е 1000 вата ХПС, като я бях сложил на същото разстоеяние на което слагах и 400 ватовата МХ лампа с която гледах разсада преди - 60 сантиметра. Вече като прочетох, че на бебета им трябва 100-300 PPFD(това е стойност на PAR метър) и горе долу на какво разстояние от моята лампа колко отдава вдигнах лампата на 1.6 метра от върховете и сложих новите бебета, които вече не получиха този light bleaching.

Проблемите не спряха до тук, преди 4-5 дни ми пристигна калибрационния разтвор за ПХ метъра и се оказа, че е мерил доста неточно. Поливал съм с ПХ под 5. По това време и бях напръскал китките с два хормона за корени. Два дни по-късно китките, които не бяха в кой знае колко добра форма и до тогава, си таковаха мамата. Листата се извиха на страни, показаха всякакви дефицити, основно фосфор, калции и магнезии заради ниското ПХ и направо ми стана лошо. Явно корените са се разраснали супер много, но не са намерили налична храна, която е била заключена. Вече с изряден ПХ метър промих китките с точното ПХ 5.8 и ЕС 1. На снимките ще видите, че новия растеж почва да се оправя. Дано имам какво да бера след всичките тия стресови фактори. Растенията определено не изглеждат така както трябва за над месец вегетация едните и около две седмици другите.

Ето снимките, първите две са се показали над земята на около 14-15ти миналия месец, а последното на 3-4ти този. Гледам ги в чист кокос 4.5 литрови саксии, торя с минерални торове. Топирани са само веднъж. CO2 нивата са 800, температура на върховете 30 градуса, разстояние до лампата 70 сантиметра.

IMG_0551.JPG

IMG_0550.JPG

IMG_0552.JPG

IMG_0559.JPG

А разсада на краставица или домат, не се сещам кое точно е, по-скоро краставица, се показа вчера и направо избухва. Поне той да не ми прави проблеми се надявам. :)

IMG_0560.JPG

firstcitizen

First Citizen
Supporter
Здравейте, тук ще пускам предимно снимки на растенията ми. До сега съм имам две години аутдор, като миналата не съм гледал, защото реших да влизам вътре. Тогава и поръчах семките, но така стана, че чак сега имах възможност да започна индора.

Пуснах семките на десети миналия месец, но семките вече бяха поръчани преди повече от година и половина, което доведе до много бавно разпукване, затова им сложих гиберлинова киселина(тя издължава стеблата доста затова повечето третирани с нея семки са издължени). Гиберлиновата киселина помогна, но пак половината семки не се и показаха. Такъв проблем предишните два пъти като съм започвал разсада за аутодрите не съм имал, но тогава семките бяха нови.

Та след като се показаха на земята почнаха да растат, но изобщо не както обикновено, а много бавно. Това ме накара да пусна още семки 15 дни по-късно и ми прецака доста плановете за вид гледане.

Също така бях сложил лампата твърде близо до върховете и въпреки, че не беше топло явно са получавали много повече от максимума и половината умряха от така наречения light bleaching. Лампата е 1000 вата ХПС, като я бях сложил на същото разстоеяние на което слагах и 400 ватовата МХ лампа с която гледах разсада преди - 60 сантиметра. Вече като прочетох, че на бебета им трябва 100-300 PPFD(това е стойност на PAR метър) и горе долу на какво разстояние от моята лампа колко отдава вдигнах лампата на 1.6 метра от върховете и сложих новите бебета, които вече не получиха този light bleaching.

Проблемите не спряха до тук, преди 4-5 дни ми пристигна калибрационния разтвор за ПХ метъра и се оказа, че е мерил доста неточно. Поливал съм с ПХ под 5. По това време и бях напръскал китките с два хормона за корени. Два дни по-късно китките, които не бяха в кой знае колко добра форма и до тогава, си таковаха мамата. Листата се извиха на страни, показаха всякакви дефицити, основно фосфор, калции и магнезии заради ниското ПХ и направо ми стана лошо. Явно корените са се разраснали супер много, но не са намерили налична храна, която е била заключена. Вече с изряден ПХ метър промих китките с точното ПХ 5.8 и ЕС 1. На снимките ще видите, че новия растеж почва да се оправя. Дано имам какво да бера след всичките тия стресови фактори. Растенията определено не изглеждат така както трябва за над месец вегетация едните и около две седмици другите.

Ето снимките, първите две са се показали над земята на около 14-15ти миналия месец, а последното на 3-4ти този. Гледам ги в чист кокос 4.5 литрови саксии, торя с минерални торове. Топирани са само веднъж. CO2 нивата са 800, температура на върховете 30 градуса, разстояние до лампата 70 сантиметра.

View attachment 793568

View attachment 793569

View attachment 793570

View attachment 793571

А разсада на краставица или домат, не се сещам кое точно е, по-скоро краставица, се показа вчера и направо избухва. Поне той да не ми прави проблеми се надявам. :)

View attachment 793574
Големи премеждия си имал, но си упорит и ще се справиш ! :)
Ако покачиш CO2-то и влагата, растенията няма да се стресират толкова много от високата температура. С интерес ще следя нещо като дневника :smoking::fire:
Успех с проекта!

Големи премеждия си имал, но си упорит и ще се справиш ! :)
Ако покачиш CO2-то и влагата, растенията няма да се стресират толкова много от високата температура. С интерес ще следя нещо като дневника :smoking::fire:
Успех с проекта!
Забравил съм да спомена за влагата. В началото около растенията, не точно по върховете, беше 50-60%. Сега съм купил машинка и влагата е 70-80%. Относно CO2то нарочно го държа по-ниско, защото прочетох, че и то трябва да е в по-ниски граници през фаза бебета и ранна вегетация. А температурата е по-висока именно заради наличието на CO2, ако е под 30 градуса не е добре.

Кокоса понякога по темите изглежда мнгоо благодатен,но си иска ти да си ги храниш с всичко,да си мериш,да си следиш,тук в чуждата част оглеждам как се прави,всяко поливане торене и прочее,затова и аз не знам дали на мен ще ми се отдаде и не го пробвам все още:)Там и с поливането,че не трябвало да пресъхва,нито пък да се кисне,изобщо малко пове1че врътня ми изглежда,иначе пък когато им хаванеш ритъма и тн после стават добри неща.Няма той храна в него.Отгоре тръгват по-добре така като гледам,жълтото може и да се изреже....Еми и на мен до момента не ми тръгнаха 10,15 семки,но те са си доста стари,досадно,обърква плана,какво да се прави:/Хайде успех и от мен!

Мерси, подобрява се положението със всеки изминал ден, но надали ще постигна целта - един грам на един ват осветление.

Иначе стигнах до извода, а и като почетох малко по въпроса, че няма смисъл да се пускат стари семки. Една част не тръгват изобщо, друга част е изгубила силата си и не растат така мощно като нова семка и една последна част си се развиват нормално и показват потенциала си.

Еми да,ама като имаш някой хубав вид или съвсем малко останали и искаш да го изгледаш......Да,1/3 някъде.А тази пролет нищо:(Обикновено при мен като подкарат веднъж добре си растат,не съм заблезала да растат по-бавно или слабо,но въпроса е,че повечето не стигат до там,а си остават на едно място с леко подадено коренче и до там.Слагам ги в почва и някакъв малък процент се събужда може би от нея,но обикновено масовия случай е че нищо не се подава:)

• Like
Reactions: Kot
Оня ден ги полях с 500 PPM според калкулатора hydrobudy, като оставих добре да протече отдолу, около 30% от полятата вода оставих да изтече. С изтеклото си поливам в градината.

Разбрах, че така наречените elemental PPM и тези PPM които ги дава ЕС метъра се различават. Тоест ЕС метъра е полезен само за мерене на водата на вход и изход, което си е много важно, де. При поливката входящата беше 750 PPM и 5.8 ПХ, а изходящата беше отново с тези параметри. Днес отново полях по-големите, че бяха олекнали.

Иначе към основните торове сложих по 2гр. на 10 литра хуминова киселина, по 2мл. на 10 литра калиев силикат, по 1мл. 30% перхидрол на 5 литра вода. Вдигнах лампата с 10 сантиметра и пуснах още един обдухващт вентилатор, но температурата падна много, до 25 градуса, затова намалих и двата от трета на първа степен.

indica-dominant1
IMG_0573 - Copy.JPG

indica-dominant2
IMG_0575.JPG

И едно ново, indica-dominant4, току що го пресадих, на снимката отблизо малките коренчета са много яки, като паяжина са.

IMG_0568.JPG
IMG_0578.JPG

Краставицата се развива много добре, домата се показа на следващия ден след като пуснах първите снимки.

IMG_0585.JPG

IMG_0586.JPG

Че 25 градуса не е много паднала даже си е супер, аз винаги държа минимум 20-22 максимум 25-27 в помещението 2 обдухващи да духат точно между лампите и върховете :)

• Like
Reactions: Ina
Че 25 градуса не е много паднала даже си е супер, аз винаги държа минимум 20-22 максимум 25-27 в помещението 2 обдухващи да духат точно между лампите и върховете :)
По принцип е така, но не и ако ползваш CO2. Трябва да държа 30 градуса.

От 5 дни поливам по-големите през ден, а от вчера почнах да ги поливам всеки ден. За 9 дни от както пуснах първите снимки са се променили много, най-накрая взеха да избухват, направо не мога да ги позная. Мисля, че кокоса дава по-бърз растеж именно ако се полива често, така водата маха стария използван кислород в кореновата система и вкарва нов. Много интересно, на корените им трябва кислород, а на листата въглероден диоксид.

Топирах всички върхове за последен път, махнах листата, които бяха станали много зле и утре ги пускам да цъфтят, че са по 25 сантиметра някъде, а имам място да станат по метър и малко макс.

Първата снимка е от преди 9 дни, втората от днес.

IMG_0559.JPG
IMG_0591 - Copy.JPG

IMG_0552.JPG
IMG_0594 - Copy.JPG
IMG_0596 - Copy.JPG

IMG_0601.JPG

Краставицата и домата, утре ще ги изкарвам навън, под ХПС светлина изглеждат малко жълти.

IMG_0602.JPG
IMG_0603.JPG

CO2 го увеличавам от 800 постепенно до 1100 до не знам коя точно седмица от цъфтежа, после ще го намаля. ПХ го качвам на 6. Постепенно ще намалявам азота и калция, и ще вдигам фосфор, калий, магензий и сяра. PPM като спомена ще означава реалните PPM от hydrobuddy прогрмата, които се различават от ЕС. ЕС го ползвам само да меря водата на входа и изхода за да видя преторявам ли. Последните поливки са с 500 PPM, ЕС на вход и изход на по-големите китки е 1.5, а на малките на изхода е 1.7. Нормално, по слаби са и не изяждат всичко.

Ще имам проблем с набавянето на калий през цъфтежа. Калиев нитрат и сулфат не ме устройват, защото не дават само калий. Чудя се ако сложа калиев хлорид във вода за 24 часа дали някакси магически хлорта ще се изпари от разтвора, както става с чешмяната вода, или не е възможно? Четох, че до 200 PPM хлор не токсичен за канабиса, но знам ли.

Не че нещо, не искам да ти давам някакъв наклон. Но струва ли си всичко това, още повече на фона на всички проблеми? Непрекъснато да мериш и следиш пх, ец, какво и кога да даваш, защо и тн.
Предизвиквам те следващия гроу да сложиш една китка в приличен почвен микс и просто да поливаш докато не стане време за цъфтеж. Ще е интересно за сравнение с кокоса и химията при еднакви условия :)
Успех!

Не че нещо, не искам да ти давам някакъв наклон. Но струва ли си всичко това, още повече на фона на всички проблеми? Непрекъснато да мериш и следиш пх, ец, какво и кога да даваш, защо и тн.
Предизвиквам те следващия гроу да сложиш една китка в приличен почвен микс и просто да поливаш докато не стане време за цъфтеж. Ще е интересно за сравнение с кокоса и химията при еднакви условия :)
Успех!
Накрая ще видим дали си струва, според мен си струва. Искам всичко да е на макс. Проблемите не трябваше да ги има. Следващия гроу дано вече всичко е изпипано и да няма проблеми.

Мерси.

п.п. перхидрола е яко нещо, преди резервоара го бях напълнил с вода и просто си стоеше, че поливах с лейка, та като бръкнех във водата ми се омазняваше ръката. Сега с перхидрола го няма това омазняване. Днес осъзнах, че поливам други цветя в почва с тая вода, като вдигам ПХто до 6.5. Дали ще имат проблеми.

Преди имаше един много готин руски НПК калкулатор - growhelper, но 2015та умря. Та тоя калкулатор можеше да ти сметне по колко грама от всеки тор да сложиш за да получиш желаните PPM на всеки един елемент.

След като изчезна се наложи да търся нов и се спрях на hydrobuddy, който наскоро разбрах, че май е творение на Everest Fernandez, който има много як канал в youtube. Имаше един интересен коментар под негово видео "най-добрия канал за отглеждане на канабис, в който всъщност не се отглежда канабис". Наистина информацията, която дава този човек е истинска и научна, а не от типа "един фермер ми каза".

Та тоя неговия калкулатор мислех, че няма тази функция на руския, но се оказа, че я има. Оказа се и че ще мога да си правя не само НПК за цъфтеж, но и за късен цъфтеж, т.е. с много ниски нива на азот, с торовете които ги имам в момента.

Има много хубави и подробни теми за кокос във форума,виж ги добре,има полезна(практична) информация.Доста са се поосвежили,но мен ми се струва че трябва още малко да си починат и да се възстановят и ти да им хванеш още малко ритъма и да прегледаш цаките за кокос преди да ги пуснеш на цъфтеж за да ти се възнаградят услията по-добре.Навсякъде пише да се хранят с всяко поливане,но на ниски нива ppm....Ами защо не си вземеш някакви специални за кокос серии или само за цъфтежа,ще се улесни работата доста с тях?То зависело и какъв е кокоса също,имало по-тъп някакъв,има миксове с кокос,перлит с кокос,почва с кокос......Научната информация обаче не винаги е приложима и практична в частния случай(както и калкулаторите),друго си е някой,който е пробвал и е гледал марихуана и ги е видял лично тези проблеми да ти спести грешката овреме:)То и сега можеше да попиташ още в началото някой от чуждата част от кокосовите градинари(тук не сме много светнати в този стил на отглеждане май повечето) да ти каже конкретно за при теб как се започва и защо с кое..... Знам че като му се хване цаката има добри резултати,въпроса е колко е рентабилно за нашите условия,като инвестиции и занимавка и съответно предполагаемата разлика в резултата спрямо почва накрая дали наистина ще е в полза на кокоса и дали ще си заслужава.

Ограничен съм от към височина, могат да се издължат максимум метър. Затова не мога да ги бавя, а и мисля, че най-накрая всичко е точно вече.

Да, с всяко поливане трябва да се хранят. В момента някой леко показват лек фосфорен дефицит, затова добавих ПК. Иначе защо да давам пари за готови торове с вода, като мога да си ги направя сам и да имам възможност да коригирам всеки отделен елемент по отделно.

В чуждата секция питах едно две неща, не точно за кокоса, но нещо не получих отговори.

Иначе в момента растат много бързо. Махнах старите изгорели листа, както ми предложи в по-горен пост, че и без това беше станал егати гъсталака и не се виждаше нищо. Махнах и такива най-отдолу, до които не стига светлина. Махнах и доста разклонения, които така или иначе ще станат пуканки.

Малко ъпдейт. От 12 дни са по 12/12 и днес някои почнаха да образуват глави, други още не са. Бях по болници и изпуснах малко ПХто. Пак беше паднало, защото съм сложил твърде много азот от калциевия нитрат и имаше отново лилави дръжки. На ХПСа много трудно се вижда прекаляването с азот, листата са тъмно зелени, а се виждат жълтеникави. В момента не са перфектни, но не са лоши.

Смених разтвора като сложих възможно най-малко азот, повечко фосфор и магнезий. Ето снимка с концентрацията.

Screenshot_15.png

Има и калиев силикат, който не съм го включил, той дава малко калий.

Разбрах, че меря температурата мноооого грешно. Слагах термометъра на нивото на върховете и ми показва 31 градуса, а околната температура е 23 градуса. Доста четох и се оказа, че лампите излъчват лъчиста топлина или там както се превежда radiant heat. Термометрите от нея се сбъгясват, а растенията могат да поемат доста високи градуси на тая енергия. Температура се мерела долу ниско в сянката. Това е и доста логично, все пак станцийте мерят температурата на сянка, а не директно под слънцето.

Най-точно било да се мери температурата на самите листа с инфрачервен термометър. Взех един такъв, вдигнах околната температура на 28 градуса и измерих температурата на листата, която ако лампата е на по-далеч трябва да бъде два градуса под околната, а ако лампата е твърде близо два градуса над околната. Моята е или малко под околната или равна. С CO2 обогатяване идеалната температура научно била 28-30 градуса.

След това попаднах на едно супер важно нещо - Vapor Pressure Deficit, не знам как е на български. Доста е сложно, но общо взето за да расте оптимално едно растение влажността на въздуха и температурата трябва да са в определени граници. Има таблица на следния линк - http://opennlabs.com/vpd/VPD_calculator.php

В момента аз съм във фаза Healthy Transpiration (Late veg / Early Flower) и VPD трябва да бъде 0.8—1.2. При 28 градуса това означава, че трябва да държа между 69 и 78% влажност.

Мога да кажа, че при 23 градуса и висока влажност нямаше особено консумация на CO2. Сега като вдигнах температурата хапват доста CO2. Силно препоръчвам, който не е запознат с тоя Vapor Pressure Deficit да се запознае, било next level shit. :)

Малко снимки, много трудно станаха заради лампата. Махнах супер много листа и разклонения, за които няма да имам място.

indica-dominant2
IMG_0619 - Copy.JPG

IMG_0620 - Copy.JPG

indica-dominant3
IMG_0622 - Copy.JPG

Last edited:
Изследване в две поредни години на препарати против така отвратителния powderly mildew в индоора.

View attachment 799093

Доста добре се представят синап, коноп и равнец.