Прогнози За Времето

Ina

5,040
313
И все пак добре че вали през някакви интервали,досега ако беше сухо аз нямаше да с е оправя…..:/

510
243
Аз си мисля, че това време ще ни излезе през носа 2-рата половина на Юли и Август. Официалната прогноза лятото е с валежи над нормата, но аз не съм много сигурен.

Ina

5,040
313
Eми аз дръпнах мулча последния път за да не би да се накиснат твърде и с него,да дишат малко повече докато спре,после мисля пак да натрупам ако стане жега вече....Ми какво да правиш,дано няма град!

109
43
Аз си мисля, че това време ще ни излезе през носа 2-рата половина на Юли и Август. Официалната прогноза лятото е с валежи над нормата, но аз не съм много сигурен.
По принцип прогнозите които се спускат по медийте, особено дългосрочните, са изготвят от хАмериканския Институт по метеорология, които са доста неточни, поради обясними причини- дреме им на хамериканите кво е времето в Европа.Цикличността е друго нещо - при нея грешка няма.Точно през интервал от 5-6 години ,в България ни се пада по-хладно и влажно лято, а в нея година особените "аномалии"са повече дъжд (сухия период е значително скъсен - средата на юли-докъм 20-ти август),предхождан от "кратка пролет", и удължена зима - последния сняг тази година падна около 5-10 март..Есента ще бъде отначало ранна- около 15-ти септември ще захладнее значително (като есен :) :) ) , след което откъм края на септември докъм края октомври ще си бъде баш лятно - 25-30 градуса и сухо. Ноември в началото ще е меко, а посредата - дъжд, декември ще е чудо- първия сняг ще е през първото десетдневие, след което за Коледа и Нова година ще да не е и кучешки студ...сух !!!

510
243
Сезоните прогнози за България (официалните) се изготвят от БАН, те не ползват в никакъв случай само американския модел GFS, имат доста повече източници на информация. Ето това е една част от тях ECMWF, EUROSIP, NCEP, NMME, C3S. Най - много разчитат на модела ECMWF- European Centre for Medium-Range Weather Forecasts. Дори до скоро имаха и регионален, базиран пак на европейския Аладин, но сега след стачките нещо не го споменават вече.

Това е сезонната прогноза от тях, може и да съм я пускал по- напред в темата.

View attachment SeasonalForecast_BG201806.pdf

Ina

5,040
313
.Есента ще бъде отначало ранна- около 15-ти септември ще захладнее значително (като есен :) :) ) , след което откъм края на септември докъм края октомври ще си бъде баш лятно - 25-30 градуса и сухо.
Eййй,това не мога да го понасям като стане така,първо всичко измръзне и мухляса и се скапе и после-лято,когато вече съм отрязала:)

109
43
Eййй,това не мога да го понасям като стане така,първо всичко измръзне и мухляса и се скапе и после-лято,когато вече съм отрязала:)
Сезонът на "Мърфи"-ако нещо може да се скапе, то неизбежно ще се скапе !!! :D

510
243
Има наченки за смяна на циркулацията. В петък спират валежите в цялата страна и поне 4-5 дни ще бъде предимно слънчево на места и горещо. После пак има леко смущение, но отиваме 10 дни напред и я камилата, я камиларя :)
Месечната е за дъждовен край на Август.

510
243
Излезе сезонната прогноза за есента от AccuWeather, обещават ни по- малко валежи, много слънце и наднормени температури, дано да им излезе точна прогнозата, както беше и за лятото от тях. Ето какво съм писал в края на Месец Май мисля, че горе долу така и стана.

Дават го сравнително топло, но с много бавно подвижни бурии интензивни валежи и градушки. Долу е част от оригиналния текст.
А ето я картинката за тази есен.
39165071_1791931250888915_3670840485544460288_n.jpg

510
243
Аз го тествах приложението и също съм много доволен. Пробвах го когато бяха големите валежи и останах приятно изненадан от него.
Ползва данните от радарите на агенцията за борба с градушки. Интересно ми е дали ще работи след, като спрат радарите след няколко седмици. Сайта работи само за летните бурии и зимата го спират, защото нямат средства.

233
28
Не знам за приложения, но се надявам да се задържи окей поне до края на септември, че взех тая година на сийдсман фаст версията блубери кръстоска със синдарела 99 и въобще не е фаст, а си върви толкова фаст, колкото и критикал +2.0/+. Чакам ги за края на септември. Единствено на грийн пойзъните ми, които пак не са фаст версията на сорта ще са готови след седмица. Трихомите им в момента са кафяви на 60%. Крепи ме, че критикалите издържат на дъждове и че няма да има стабилни дъждове до 15ти-20ти септември. Гледам си прогнозите на заводската андроид апликация, която що годе излиза.

• Like
Reactions: Ina
510
243
Всеки ден до края на седмицата, а и в началото на следващата ще има условия за бурии. Това ще е главно в западната част и планините. Като събота-понеделник и над останалата част от страната. На места ще има значителни количества.

Вчера при мен имаше страхотна буря, кофи от латекс и размяташе вятъра, естествено празни. След това ходих да видя и нямаше никакви поражения.

510
243
Колеги градинари и градинарки, имайте по едно наум за цветята които са на вън следващата седмица. Ще ни "настъпи" здрав антициклон, който през деня ще поддържа тихо и слънчево време , но вечер или по скоро рано сутрин ще има опасност от първите слани за сезона. Температурите още в неделя ще паднат от 5 до 7 градуса, от понеделник в София минималните ще бъдат около 6. Така, че предбалкана и високите полета ще има условия за слани!

Ina

5,040
313
Бляя,ай стига!:)Сега пък слани,таман беше се закрепило слънчево и доста топло...…..При мен сланите са рядкост и е закътано,но ме притеснява ако има бури и много влага,даже махнах всички мулчове отвсякъде засега.Нали поне няма да вали?!!!!:0

510
243
Следващите 10 дни няма да вали, ако вали това ще е на отделни места само. При мен сутрин от росата има изключително много влага по растенията, направо са като пръскани сутрин. Буквално капчици вода падат от тях, миналата година нямаше такова нещо.

Ina

5,040
313
Сигурно защото сега валя до много по-късно,иначе досега всичко е суша и жълто,а сега гледам външната растителност е доста по-сочна и зелена.....

510
243
Здравейте, положението с времето започва да се влошава. До последно се надявах това да са моментни "хрумвания" на метео моделите, обаче нещата започват да загрубяват много за следващата седмица.
Първия опит за убиване на лятото ще е понеделник срещу вторник. Първоначално в понеделника ще усили вятъра от запад-югозапад с това местата чувствителни на вятър ще бъдат затоплени над 30-33 градуса, обаче още вечерта вятъра ще се обърне от север-североизток и вторник в района на София температурите няма да прехвърлят 15-16 градуса. Това е близо 15 градуса разлика за по- малко от 24 часа. От сряда идват БРУТАЛНИ валежи, поне 2-3 дни ще има места с над 50-60 литра на квадрат. Това се получава защото образувания над средиземноморието циклон ще стационара.
От четвъртъка, с изтеглянето на циклона на изток и с изясняването ще има много ниски температури сутрин. На височина над 700 метра минималните ще са около 2-3 градуса, очаквам там където е моята градина да са близо и до 0-та.

Здравейте, положението с времето започва да се влошава. До последно се надявах това да са моментни "хрумвания" на метео моделите, обаче нещата започват да загрубяват много за следващата седмица.
Първия опит за убиване на лятото ще е понеделник срещу вторник. Първоначално в понеделника ще усили вятъра от запад-югозапад с това местата чувствителни на вятър ще бъдат затоплени над 30-33 градуса, обаче още вечерта вятъра ще се обърне от север-североизток и вторник в района на София температурите няма да прехвърлят 15-16 градуса. Това е близо 15 градуса разлика за по- малко от 24 часа. От сряда идват БРУТАЛНИ валежи, поне 2-3 дни ще има места с над 50-60 литра на квадрат. Това се получава защото образувания над средиземноморието циклон ще стационара.
От четвъртъка, с изтеглянето на циклона на изток и с изясняването ще има много ниски температури сутрин. На височина над 700 метра минималните ще са около 2-3 градуса, очаквам там където е моята градина да са близо и до 0-та.
Мислиш ли да ги покриваш с нещо от дъжда и ако да, с какво ?