LED - research, тестове и изводи

Защо не ползвате CFL,HPS,MH лампи а LED.Какви са му предимствата освен,че не грее толкова.

178
143
Защо не ползвате CFL,HPS,MH лампи а LED.Какви са му предимствата освен,че не грее толкова.

Теоретичният лимит ефикасността на LED е много висок, но засега практическите данни показват че HPS е по-ефикасен. Нека споделят ползвателите на светодиодно осветление.

Мисля, че основното предимство на LED е в комфорта, а не в светлинната ефикасност.

25
28
Мисля, че основното предимство на LED е в комфорта, а не в светлинната ефикасност.
И аз си мисля, че е къде-къде по-комфортно, говорим за чисто любителски шкаф ако си има човек вкъщи, за хората с киловатите светлина едва ли има смисъл.
Ако изгори диод обаче, сменянето е пипкава работа, особено със PCB.

6
13
Много ми е тъпо че хора като нямат инфо и практика,излагат мнения,боли ме кура да ли някой ще ми хареса профила и тезите,харесвам доста потребители в този форум, влизам единствено заради един единствен човек ,заради топлите взаимоотношение и кореспонденция между нас,той знае къв съм и колко сами познанията и възможностите,аз няма какво да науча от тук и от вас , но мога да помогна на доста от вас:)
Сега за леда, HPS може да пръска много лумени, но въпроса е колко се усвояват,на запад всичко минава на лед а тук в бг му търсим кусурите,щото още е скъпо удоволствие, също ако има някой някакви въпроси, мога да отговоря почети на всеки един,не се хваля искам да помагам и никой да не е в заблуда:)
Етва сме ние българите само завист:D
Даже някой път си казвам, не си заслужава, те не го оценят:cigar:

25
28
Това изглежда като да има бъдеще за нашето хоби, дават 100% граранция 100000 часа на плазмата, кето си е 12 години.

178
143
Много ми е тъпо че хора като нямат инфо и практика,излагат мнения,боли ме кура да ли някой ще ми хареса профила и тезите,харесвам доста потребители в този форум, влизам единствено заради един единствен човек ,заради топлите взаимоотношение и кореспонденция между нас,той знае къв съм и колко сами познанията и възможностите,аз няма какво да науча от тук и от вас , но мога да помогна на доста от вас:)
Сега за леда, HPS може да пръска много лумени, но въпроса е колко се усвояват,на запад всичко минава на лед а тук в бг му търсим кусурите,щото още е скъпо удоволствие, също ако има някой някакви въпроси, мога да отговоря почети на всеки един,не се хваля искам да помагам и никой да не е в заблуда:)
Етва сме ние българите само завист:D
Даже някой път си казвам, не си заслужава, те не го оценят:cigar:

Аз не съм завистлив, и също не ме боли дали някой ще ми хареса профила, но съм чел достатъчно за да си позволя такова мнение, и смятам че пазарът на LED все още не е достатъчно развит.

Резултатите са сходни, но разликата в първоначалната инвестиция е очевидна.

Kyuubi

Bulgarian Moderator
148
93
Аз още съм там :) Нямаше проблем. Обясних на шефа ми, че пуша, защото съм хронично болен и той даже ми предложи помощта си, ако реша да си взема марихуана с рецепта :)

178
143
Аз още съм там :) Нямаше проблем. Обясних на шефа ми, че пуша, защото съм хронично болен и той даже ми предложи помощта си, ако реша да си взема марихуана с рецепта :)

Блазе ти! В кой щат живееш? Аз в момента се уча на английски и по принцип искам да живея в Колорадо.

Внимавайте много с диодите. Излъчват радиация в синия спектър, която е пагуна за ретината, а ретината не се регенерира, човек си умира с ретината с която се е родил и предполагам е в негов интерес да си я пази:) Ясно е че качествата им не могат да се пренебрегнат и ще навлизат все повече, така че най-малкото, ако ще се правят нещата с ЛЕДове, е да се ползват очила с филтри. Или поне не гледайте директно в диодите... Пазете се, здравето е от първостепенна важност:)

ПП. Има много инаформация по случая в нета, дори и на български, който се интересува да поразрови малко информацията сама ще го намери:)

100
63
Здравейте!Попаднах на един много интересен вид лампи UCD kaixenlighting.com.Изглеждат обещаващо но никъде не намерих повече инфо и дали стават за гледане.Ако някой знае нещо по въпроса...Благодаря предварително!

1
3
Пичове това възможно ли е !? Колко пари ли е една такава ЛЕД лампа?

Ina

2,030
313
Искам да ви обърна внимание на ЛЕД осветлението на новия тунел по пътя за Варна,дето скоро го пуснаха!:)Вече определено се насочвам към индустриално ЛЕД осветление за отглеждане.:)Два от тези панели ще бият вече и ХПС,разгледайте ги като минавате с колата тези най-големите.Не знам какви ватове са,но и един може да освети цяла стая,пък с два няма да имат стъбла сигурно от гъстота:)

Ina

2,030
313
Ще ви покажа в какво се заглеждам като ЛЕД осветление за отглеждане,споделете мнение за да ми помогнете с избора или ако знаете по-подходящи подобни осветления?Гроу панел едно на ръка,но него го изключваме засега от избора.Има някакъв прожектор по 500 и 1000 вата(е второто е много,предпочитам два броя различни),какъвто аз не съм виждала как свети и какво представлява,но изглежда с много лумени?!Също уличната лампа с лупичките(закръглената) ми е интересна.Може и да не са най- подходящи,засега просто ги разглеждам.На последните две снимки обичайните прожектори съм ползвала за растеж и за добавка студена бяла по 50 вата и добре бяха( но трявбва да се гледа да са без сензор).....Само че тук гледам,че има такъв с много диоди и такъв с един голям,кой ли е по-добре от двата?За съжаление такива панели като в тунела за Варна не намирам:)И все още не им знам цените и дали си заслужават пред гроу.....Тук нещо по темата от фермата:https://www.thcfarmer.com/community/threads/which-spectral-power-distribution-is-best-for-growing-cxb-3590.73973/

Last edited:
53
143
От това което съм чел и гледал като side by side сравнения стигнах до заключение че мога да използвам за вегетацията само синя светлина, а за цъфтежа 50:50 синя:червена
За има няма 100лв можеш да си изработили DIY панел 150W
Моят 20W панел синя светлина направен от лед лента се отразяваше много добре на клонингите. Друго което ми направи впечатление е че е много по-добре да си вземеш много чипове по 2-3w от колкото един два от 50W
Лупите също не са много на оферта защото концентрират светлината много и се получават изгаряния по растенията.

Ina

2,030
313
Е да,знам най-добре сам да си сглобиш и може да си избереш всичко на части,но аз нищо не разбирам от такива работи,а и мъжа ми едва ли ще може....Затва нещо готово търся,примерно два топло бяла 150 и едно студена бяла пак 150в.....Да и аз се чудя ,както на тези два прожектора,кой е по-добър за цветя,значи според теб нещо с повече диоди,а не с един... квадратен(сори ако се изразявам малко...по женски,много съм зле с технологиите:)Ей тия Cree ги хвалят уж за гледане,но кои по-точно,някакви кръгли големички сглобяват......За лупите и аз се чудех,уж да увеличат да осветява и настрани,но викаш може да се получат изгаряния?А тези първите два имаш ли представа какво представляват,те са най-мощните и нови,които бяха в уличното осветление,но за гледане?Но те са сигурно някаква скъпотия и то ще се обезсмисли така....

53
143
Съветвам те да гледаш тези два клипа

И този за десерт :)

след като ги изгледаш доста ще се замислиш дали изобщо има смисъл да започваш проект с LED и то не професионално направен за целта.

• Like
Reactions: Ina