Smart система за поливане.

Здравейте. Имам идея да конструирам полуавтоматична поливна система чрез,която да може да се следи:
- пх на водата/разтвора
-влажност на почвата
-тдс-за по късен етап
-GSM Internet monitoring,като някой от процесите ще се контролират от вас самите.
-помпа/или воден магнит клапан в зависимост къде ще е резервоара за водата.
-регулиране на пх , но това е свързано с модифициран контейнер,но всичко е възможно.
-мониторинг на нивото на водата, полуавтоматично или автоматично пълнене.

Тя ще е снабдена с слънчеви панели ,който ще зареждат Li-on батерии,който ще са нужни за системата.
Бих желала да споделите, какво бихте искали да има тази система и бихте ли я използвали за да си отгледате растенията , който не можете да отскочите и да полеете.
Благодаря за вниманието!

• Like
Reactions: Ina
260
63
Колежке, всичката тази техника как ще я криеш аутдор? Ето това ме спира. Ако си в испания, за заден двор на някоя хасиенда е супер, ама в бг???
По-скоро такива контролери са добри за индор /хидро/, а солар паното-ако има къде-супер!
Мир

Last edited:

Ina

5,214
313
Aз бих,но на моя двор,че наистина тези неща,соларни панели някой ще ми ги гепи най-малкото:)Може да е само автоматична система за поливане дори,дори само с вода най-проста без другите джаджи,само д а мога през телефон да я контролирам би било яко!Може някоя камерка да ги виждам как са.......

260
63
само д а мога през телефон да я контролирам би било яко!Може някоя камерка да ги виждам как са.......
Ама и те ще видят от къде иде сигнала, триангулация, ала-бала, за два месеца и са те изловили, че и на снимка ще те имат!
Некой май му са влаза у затвовора, а?
Мир и мислете, ей!

• Like
Колежке, всичката тази техника как ще я криеш аутдор? Ето това ме спира. Ако си в испания, за заден двор на някоя хасиенда е супер, ама в бг???
По-скоро такива контролери са добри за индор /хидро/, а солар паното-ако има къде-супер!
Мир
Колега в момента работя върху малка соларно-акумулаторна система,с контролер,който на първо време ще включва и изключва лампите в помещенията,чрез приложение на телефона. Тя е много компактна и смятам , че ще ми е от голяма полза, МОЖЕ след като я завърша да я постна. ТАКА... това цялото нещо, за което говоря мога да го побера в една аптечка,а панела ще е с формата на лист А4,който смятам,че ще е напълно достатъчен да подържа системата и да не се забелязва,но всичко е до свежда до изчисления, финански и експерименти.
Контролера може да се програмива , при слаба усветеност и суха почва сам да си полива растението ,дори и сам да си коригира пх-то водата с цел да се избегне мониторинга през телефона(интернет трафика през, който много лесно могат да те засекат и хванат,предполагам... )
GSM-a е опасен вариант , но аз бих си го направила,все пак съм сигурна за терена си,и тази система ще ми спести ДОСТА разходки и време.
Да няма как напълно да не се поглежда това растение,но помисли ако могат да ти се спестят 2-3 ходения на седмица с тази поливна с-ма,защо да не си я направя? Пък и аз смятам , че ще ти е от полза ако работиш ... айляк ли си,няма да имаш нужда от това !

Aз бих,но на моя двор,че наистина тези неща,соларни панели някой ще ми ги гепи най-малкото:)Може да е само автоматична система за поливане дори,дори само с вода най-проста без другите джаджи,само д а мога през телефон да я контролирам би било яко!Може някоя камерка да ги виждам как са.......
Ако ми е в двора тя ще контролира климата в оранжерията-пускане и спиране на вентилатори,проветряване ,измерване на въглероден диоксид и влажност и тук няма да имаш нужда от телефон,а от там и камера.

Всичко е просто идея(за сега) ,която ми се върти в главата от няколко години. Споделих я с вас за да разбера какви предимства и недостатъци ще видите в нея? Радвам се , че и не пестите критики.

• Like
632
243
Начинанието е много хубаво на теория, обаче в практиката показва, че не е толкова лесно да се направи. Скорпи и той имаше много идеи с автоматично поливане, таймери, панели за зараждане и така на татък. Обаче когато отидеш в гората и трябва да замъкнеш един тон оборудване, през храсталаци, гори, реки и да се криеш, някой да не те види през цялото време и нещата стават малко трудни за изпълнение.
Миналата година в общия дневник със wdscoripo има го тук, мислехме да направим нещо подобно, обаче нещата не са толкова прости. В крайна сметка, автоматичното поливане отпадна, но все пак ползвахме слънчев панел, който е свързан с релерегулатор и той зареждаше един малък акумулатор от автомобил. Пак си спестихме мъкненето, защото си бяхме прокарали помпата директно в реката, маркуча и захранването бяха заровени. И когато ходехме, единствено пускаме помпата към акумулатора и си ги поливахме по- този начин.

Прекалено много датчици и техника е това, за да може да се направи да функционира в гората, не е невъзможно но е прекалено много работа и според мен не си заслужава. Има вече много частни малки самолети, има хора които есенно време специално ходят в горите с дронове да търсят градини. Това с тази техника предполага близък водоизточник, като река. Това са идеалните места за outdoor и хората които се занимават със съсипването на чуждия труд го знаят много добре, така че според мен това са изключително много рискове.

Когато ходя в градината, гледам да оставям максимално малко следи, буквално гледам къде стъпвам и какви треви газя, а какво остава за слънчев панел, кабели, маркучи, контролери, батерии, бидони, помпи....

Last edited:

Ina

5,214
313
Ама и те ще видят от къде иде сигнала, триангулация, ала-бала, за два месеца и са те изловили, че и на снимка ще те имат!
Некой май му са влаза у затвовора, а?
Мир и мислете, ей!
Е аз няма как да го направя,просто си представям,иначе яко звучи......Автоматизиран парник да имам няма да е зле:)В едни по-добри времена....:)

Благодаря ви за мненията,чакам още! В това проучване бих се раздвала да се включи всеки!

92
18
Ако е само за поливане не ви трябва скъпи контролери. В алиекспрес има на батерии таймер, който включва 24 часово програмиране за 10-тина лева. Слагате едно бидонче с вода, маркуч и готово. На самотек без помпа
IMG_20190731_132224.jpg

Last edited:
92
18
Некой май му са влаза у затвовора,
Ако пускаш нещо с интернет да не се следи му се слага VPN от тези платените и готово, виж съветите на Фърст в началото.

632
243
Ако е само за поливане не ви трябва скъпи контролери. В алиекспрес има на батерии таймер, който включва 24 часово програмиране за 10-тина лева. Слагате едно бидонче с вода, маркуч и готово. На самотек без помпа
View attachment 884737

Пак казвам, има хора, които се занимават само с крадене на чужди градини и обикалят съвсем целенасочено. Проблема не е от цената, а от това, че този бидон се вижда от високо. Може да се направи дори и без никакви електроники. Слагаш бидона на една подложка да е с малко по- високо от дупките с една канелка и разклонител, пак може да пуска вода по малко. Аз си го мислех това за при мен да го направя. Но ако някой ме засече с бидона в гората, докато го пренасям какво ще си помислят, за какво ми е този бидон. Няколко пъти миналата година, като ходех да ги обслужвам, съм се засичал с хора по- пътя, там където е моята градинка , по принцип никой няма работа защото е в стар изоставен парцел в който са останали само стари и срутени сгради. Тогава кучето ми оправдание, гледам питбул и им казвам, че там си се разхождаме на спокойствие, и ме заобикалят от разстояние. А тя моята с хората си е душичка, ако я викнат, най - много да почне да им се радва и целувки да раздава с животните и кучетата нещата не седят обаче по - същия начин. Ама да ме видят с бидон, едно руло маркуч на гърба и акумулатор в другата става вече.

260
63
Ако пускаш нещо с интернет да не се следи му се слага VPN от тези платените и готово, виж съветите на Фърст в началото.
A интернет в гората от де ще го вземеш?
Ще хванaт GSM-a, За какво им е друго?!

92
18
A интернет в гората от де ще го вземеш?
Ще хванaт GSM-a, За какво им е друго?!
То аз не виждам смисъл чак Интернет, камери, ама иначе примерно през А1 рутер с мобилни данни, захранване с акумулатор и слънчеви батерии. То реално на клетката са закачени много хора, тя си има 3-4 км радиус, пък и много хора вече си гледат къщите на село с камери, то и аз гледах ама сега продадох техниката. Има камери с клоуд функция много удобни.

260
63
Парен-каша духа. На тая клетка в балкана колко са закачени за нея? Май не са много, и много лесно се разпознава абона, който шерва само дата, без телефония.
Не рискувам! Ама това си е лично мое мнение.

92
18
Парен-каша духа. На тая клетка в балкана колко са закачени за нея? Май не са много, и много лесно се разпознава абона, който шерва само дата, без телефония.
Не рискувам! Ама това си е лично мое мнение.
Прав си и аз не бих сложил, но ако си до някое село с 40-45 къщи поне, интенети много и абонати

Добре ... вашите гледни точки ще ми помогнат много. Това с интернета ще е въпрос на избор . Значи ще е по-добре контролера сам да си върши работата. Наи-елементарното тоест ако: - не е валяло дъжд и съответно почвата е суха,преди залез ,когато има слаба светлина с цел да се намалят изпаренията .да си се полива китката и толкова. Само ще трябва да се изчисли дебитът на дадената помпа или магнит - калапана,така ще знаеш кога ще трябва да отскочиш само да заредиш вода.

Чакам още коментари по темата. Благодарна съм на отзовалите се ! Става интересно.

92
18
Ако имаш къде да го скриеш и захраниш провери в сайта на securitybulgaria com. В секция Автоматика за дома и офиса. PLC мултифункционален контролер с 8 входа и 4изхода. Защото меренето става през цифрови входове, постъпващи данни. Управление през релейни изходи. Отделно се продават датчици за температура и влажност 136лв комбинирания. Сигурно ще намериш за киселинност и осветеност. Контролерът има времеви графици 128 броя и още много функции ще ги видиш
IMG_20190801_112511.jpg

Друг вариант е с Raspberry pi, weather station. Това е миникомп 10х10 см с Линукс, но трябват познания и четене. Виждал съм работеща поливна система, но за съжаление не мога да ти дам контакти и телефони, но работи добре.

Да .. благодаря ти. Но искам сама да си я конструирам и програмирам. :) за тази сума ще си закупя програматора,ли-он батерии,датчиците-пх,тдс. и може да ми остане за един панел. ;) Искам да създам многофункционален уред за аут и индор ,който да може да се конфигурира според нуждите на бъдещия собственик.

Latest Cannabis Seeds

Strawberry Sorbet
Sold out

Strawberry Sorbet

DNA Genetics
Heirloom Swiss Sativa x Sorbet
6
Feminized
Limited
$85.00
Sorbet Stash
Sold out